Nowicjat, SWPS i miłość do jednego języka. Jakie wykształcenie ma Szymon Hołownia?
Szymon Hołownia jest marszałkiem Sejmu od listopada 2023 roku. Jego brawurowe, pełne dowcipu i przytyków wystąpienia w parlamencie stały się już kultowe. Polityk bez powodzenia startował też w wyborach prezydenckich 2025. Jakie wykształcenie ma Szymon Hołownia i ile zna języków obcych? Wokół tego tematu pojawiały się kontrowersje.
Szymon Hołownia urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku, a to oznacza, że ma niemal 49 lat. W rodzinnym mieście uczęszczał do Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Oświatowego. Po jego ukończeniu podjął studia psychologiczne na SWPS. Mimo pięcioletniej nauki nigdy ich nie ukończył. Można więc powiedzieć, że Szymon Hołownia ma wykształcenie wyższe niepełne. Marszałek Sejmu dwukrotnie wstępował też do nowicjatu u Dominikanów, ale z niego występował. Raz zdarzyło się tak z powodu choroby, a raz pod wpływem własnej decyzji.
Wykształcenie Szymona Hołowni stało się powodem kontrowersji. W listopadzie 2024 roku dziennikarka Renata Kim ogłosiła, że marszałek Sejmu miał być jedną z “martwych dusz" niesławnego Collegium Humanum. Chodzi o osoby, które były na listach uczelni i otrzymywały dyplomy, ale nigdy się w niej nie pojawili. Szymon Hołownia przyznał, że złożył papiery do Collegium Humanum, ponieważ chciał dokończyć rozpoczęte na SWPS studia psychologiczne. Ostatecznie nie zdecydował się nigdy na podjęcie tych studiów i nie otrzymał dyplomu Collegium Humanum.
Szymon Hołownia biegle mówi po angielsku i nie raz dał temu wyraz jako polityk. Pytany o inne języki odpowiada, że zna język rosyjski na poziomie komunikatywnym. Nie ma w tym nic dziwnego, dla osób z jego pokolenia ten język był jeszcze obowiązkowy na pewnych etapach nauki. Szymon Hołownia na jednym z wieców wyborczych przyznał się również do tego, że zna język niemiecki, ale tylko trochę. Jak to określił: “pałam do niego ‘perwersyjną miłością z powodu czasownika na końcu zdania".
Zanim Szymon Hołownia usiadł w fotelu marszałka Sejmu, dał się poznać jako sprawny prezenter. Prowadził programy w Radiu Białystok i VOX FM, ale największą popularność zyskał jako współprowadzący show "Mam talent" w stacji TVN. To tu poznaliśmy jego cięty język, który dziś słyszymy na sali sejmowej. O Hołowni jako polityku usłyszeliśmy w 2020 roku, kiedy kandydował na stanowisko prezydenta. Choć wyborów nie wygrał, jeszcze w czasie kampanii zapowiedział utworzenie stowarzyszenia Polska 2050. Miało być ono remedium na dualizm polityczny w kraju. W wyborach 2023 Polska 2050 wystartowała wraz z PSL jako Trzecia Droga. Hołownia dostał się do Sejmu i został marszałkiem.
Szymon Hołownia prowadzi również działalność społeczną i filantropijną. W 2013 roku założył fundację Kasisi, prowadzącą dom dziecka w Zambii, jego fundacja Dobra Fabryka wspiera mieszkańców Bangladeszu, Senegalu czy Burkina Faso. Gros swoich prezenterskich zarobków Hołownia przeznaczył na działalność charytatywną. Prywatnie Szymon Hołownia jest mężem Urszuli Brzezińskiej-Hołowni, z którą wychowuje dwie córki: Marię i Elżbietę. Żona marszałka Sejmu jest oficerem Sił Powietrznych i pilotem myśliwca.