Wakacje 2022: Mało rezerwacji na lipiec w hotelach

Prognozy rezerwacji w hotelach na lipiec są bardzo słabe - 65 proc. obiektów ma mniej niż 30 proc. zajętych miejsc - wynika z przekazanej PAP ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Zdaniem ekspertów "stawia to pod znakiem zapytania sezon wakacyjny w Polsce i rodzi obawę, że podobnie jak weekend majowy, będzie znacznie słabszy niż rok temu" - dodają.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Sezon wakacyjny stracony?

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród hotelarzy wskazała, że kwiecień był kolejnym miesiącem poprawy wyników w stosunku do poprzedniego i najlepszym w tym roku, jednak to nadal niesatysfakcjonujący wynik.

IGHP podała, że zarówno okres Świąt Wielkanocnych (16-18 kwietnia), jak i początek tzw. długiego weekendu majowego (ostatnie dwa dni kwietnia), które tradycyjnie sprzyjają pobytom w lokalizacjach wypoczynkowych, nie przyniosły wysokich wskaźników obłożenia. "W święta satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc. uzyskała tylko nieco ponad połowa hoteli" - wskazał sekretarz generalnego IGHP Marcin Mączyński.

Reklama

Niskie obłożenie rezerwacji

Dodał, że dane dotyczące przyjętych rezerwacji na kolejne trzy miesiące utrzymują się na podobnych poziomach, jak miało to miejsce w poprzednich okresach.

"W maju 31 proc. hoteli wskazało na obłożenie poniżej 30 proc., taki sam odsetek obiektów podało, że ma powyżej 50 proc. zajętych miejsc. W czerwcu, obłożenie poniżej 30 proc. zadeklarowało 44 proc. hoteli, natomiast frekwencję powyżej 50 proc. wskazało tylko 20 proc. obiektów" - podał.

Według Mączyńskiego, z perspektywy początku maja prognozy rezerwacji na lipiec są bardzo słabe. "Stawia to pod znakiem zapytania sezon wakacyjny w Polsce i rodzi obawę, że podobnie jak weekend majowy, będzie słabszy niż rok temu" - dodał ekspert.

Podał za badaniem, że aż 65 proc. hoteli ma mniej 30 proc. rezerwacji. "Nadal mamy więc do czynienia ze zjawiskiem krótkiego okienka rezerwacyjnego, choć prognozy maja i czerwca wskazują na jego niewielkie wydłużenie. Wakacje, które zaczynają się już za półtora miesiąca, nie skłoniły jeszcze gości do wczesnych rezerwacji" - ocenił.

W hotelach znacznie drożej

Hotelarze wskazują też na utrzymujący się trend wzrostu cen. W stosunku do roku 2019 na wzrost wskazało 70 proc. hoteli. Natomiast w relacji do kwietnia ubiegłego roku było to aż 80 proc., w tym 34 proc. hoteli odnotowało wzrost o więcej niż 20 proc.

Jak podkreślił Mączyński, konieczność podnoszenia cen przez hotele wynika z dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług, w tym przede wszystkim cen gazu, energii elektrycznej, a także wynagrodzeń. "Ekonomiczne konsekwencje wojny na Ukrainie są kolejnym czynnikiem wymuszającym te wzrosty" - zaznaczył.

Z ankiety wynika ponadto, że w kwietniu w 43 proc. ankietowanych hoteli przebywali obywatele Ukrainy, przede wszystkim matki z dziećmi. Łącznie było to 6,4 tys. osób (dorośli i dzieci), co daje średnią 100 osób na przyjmujący hotel. Obiekty udzieliły ponad 10 tys. noclegów, co przekłada się na frekwencję ok.5 proc.

IGHP poinformowała, że ankieta została przeprowadzona online w dniach 4-9 maja 2022 r. W badaniu uczestniczyło 146 hoteli ze wszystkich województw. Dominującymi formami biznesu hotelowego wśród ankietowanych obiektów są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Na wakacje wybiera się co drugi Polak

W tym roku na wakacje wyjedzie tylko co drugi z nas - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu IBRiS dla Radia Zet. Przed rokiem na wakacje poza domem zdecydowało się 57 procent Polaków.

Jak pokazuje sondaż IBRiS dla Radia Zet, nadal dominują krótsze wczasy. 22 proc. Polaków zamierza wyjechać na urlop nie dłuższy niż 7 dni, tyle samo osób wyjedzie na 7-14 dni, a tylko 4 proc. planuje urlop dłuższy niż dwa tygodnie.

Z sondażu wynika, że zmianę planów wakacyjnych względem 2021 roku zadeklarowało 30 proc. badanych. 11 proc. Polaków wskazuje wzrost cen, jako główną przyczynę tej zmiany. Zmieniły się też preferencje, jeśli chodzi o kierunek wyjazdów. Spośród tych, którzy planują wyjechać, 32 proc. wybierze się za granicę. Na kolejnych miejscach znalazły się: działka (17 proc.), polskie morze (17 proc.), polskie jeziora (16 proc.) i polskie góry (15 proc.).

3 proc. pytanych przez IBRiS, którzy zadeklarowali wyjazd na urlop, nie wie jeszcze, gdzie go spędzi. Sondaż IBRiS dla Radia ZET przeprowadzono w dn. 06-07.05 2022 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: branża turystyczna | wakacje | hotele | rezerwacje | Mazury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »