Wakacje kredytowe z kryterium dochodowym. Rzecznik rządu: Będzie stosunkowo wysokie
- Kryterium dochodowe w ustawowych wakacjach kredytowych, które ma zostać wprowadzone od przyszłego roku, będzie stosunkowo wysokie - poinformował w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, "obejmie ono większość kredytobiorców".
- Ten próg będzie stosunkowo wysoki (...) Mogę zapewnić, że większość osób, które ma kredyty hipoteczne, ten próg obejmie - powiedział Müller.
We wrześniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały przyszły rok, będzie jednak zastosowane kryterium dochodowe. Jak wskazał, nad określeniem progu dochodowego pracuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca 2022 r. Wprowadziła ona tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r.
Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. W obecnej formie nie ma żadnych kryteriów dochodowych.
Podczas rozmowy w Polsat News rzecznik rządu został także zapytany o to, co dalej z tarczą antyinflacyjną.
- Decyzja o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej będzie podjęta w listopadzie, bo wtedy będą dane makroekonomiczne - powiedział we wtorek w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.
O ewentualnym przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej na przyszły rok mówiła już we wrześniu Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.
- Będziemy na bieżąco obserwować sytuację i reagować stosownie do potrzeb - stwierdziła Rzeczkowska w rozmowie z Business Insiderem.
Głównym elementem tarczy antyinflacyjnej jest zerowy VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. Taka stawka obowiązuje do końca 2023 roku.
***