Wakacje od ZUS, rodzinny PIT i uproszczenie podatków. „Trzecia Droga” pokazuje szczegóły programu gospodarczego

W sobotę w Sejmie liderzy "Trzeciej Drogi" - sojuszu PSL oraz Polski 2050 - Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia przedstawili niektóre szczegóły ich programu gospodarczego. Wśród propozycji padły m.in. uproszczenie systemu podatkowego, niepodwyższanie kluczowych podatków do 2026 r., wprowadzenie rodzinnego PIT-u i wakacje od składek ZUS dla przedsiębiorców w trudnościach

  • Lider Polski 2050 przedstawił dziewięć gwarancji Trzeciej Drogi, które Polska 2050 i PSL zobowiązały się zrealizować, jeśli znajdą się w rządzie.
  • W programie Polski 2050 jest zawarta jednolita danina.
  • Hołownia zapowiedział również wprowadzenie rodzinnego PIT-u i "wakacje" od składek ZUS 
  • Polityk mówił także o składce zdrowotnej i powrocie do starych zasad 
  • Co jeszcze znalazło się w programie gospodarczym "Trzeciej Drogi"?

- Pierwsza rzecz: naprawimy i uprościmy podatki (...). Trzeba skończyć z praktyką, w której teoretycznie mamy powiedziane, że nie wolno zmieniać prawa podatkowego na miesiąc przed początkiem roku podatkowego, a oni nowelizują rozporządzenia już w przyszłym roku. I trzeba mieć habilitację żeby wiedzieć, o co im chodzi - zapowiedział Szymon Hołownia.

Reklama

Dodał, że w programie Polski 2050 jest zawarta jednolita danina. - Rozmawiamy o tym z naszymi partnerami. Natomiast już dzisiaj zgadzamy się co do tego, że powinniśmy dać państwu gwarancję stabilności, uspokojenia systemu, poprzez niepodwyższanie kluczowych podatków do 2026 r. PIT, CIT, VAT - do 2026 r. moratorium - zadeklarował.

Zmiany w PIT, w tym zasada "im więcej dzieci, tym niższy podatek"

Hołownia zapowiedział również wprowadzenie rodzinnego PIT-u. - Kaczyński myśli, że kobieta to "dzieckomat". Wrzucasz 500 i wyskakuje dziecko. Kobiety dobrze wiedzą, że nie chcą być tak traktowane - podkreślił.

Według lidera Polski 2050, "jeżeli mamy w Polsce mieć więcej dzieci, to musimy dać taki system podatkowy, jak mają Francja i Belgia". - Im więcej dzieci, tym niższy podatek - wyjaśnił.

Składka zdrowotna. Powrót do starych zasad

Kolejnym postulatem wymienionym przez Hołownię jest składka zdrowotna. - Chodzi o przywrócenie tych zasad, które obowiązywały wcześniej, tak aby składka zdrowotna była składką zdrowotną, żebyśmy mogli wziąć się później za remont ochrony zdrowia, a podatki żeby to były podatki - dodał.

Hołownia zapowiedział również "oddech dla przedsiębiorców". - Nie może być tak, że na przedsiębiorcę przerzuca się odpowiedzialność za nieuczciwość kontrahenta. Kwestia VAT-u od niezapłaconych faktur to jest elementarna uczciwość - podkreślił.

Wakacje od składek ZUS. Dla przedsiębiorców z problemami

Innym zapowiedzianym rozwiązaniem są "wakacje od składek ZUS dla przedsiębiorców przeżywających trudne chwile". - To się dużo bardziej opłaca - zawiesić opłaty i składki - niż później płacić koszty tego, że iluś ludzi wylądowało na bruku - zauważył Hołownia.

Dodał, że zgodnie z gwarancjami Trzeciej Drogi, ZUS będzie płacił zwolnienie chorobowe od pierwszego dnia zwolnienia. - Ten pierwszy miesiąc, którym był obarczony przedsiębiorca, jest absurdalny - ocenił.

Hołownia podkreślił, że jedną z jego propozycji jest "odbudowanie zaufania państwa do obywateli". - Domniemanie niewinności obowiązuje wobec każdego, oprócz przedsiębiorcy. Przedsiębiorca z domysłu jest kimś, kto pewnie coś kręci. A więc trzeba go śledzić, trzeba go tropić, trzeba mu wchodzić na konto, trzeba go osaczać. A przedsiębiorca ma być kimś, przed kim urząd skarbowy rozwija czerwony dywan, bo on przyniesie podatki. Chcemy kompletnie odwrócić system - zaznaczył.

Dodał, że Polska 2050 "przywróci zasadę domniemania niewinności w sprawach gospodarczych i zwiększy odpowiedzialność urzędników za interpretacje, które wydają i uprości system wydawania wiążących interpretacji podatkowych".

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »