Wałbrzyska strefa niczym magnes
We Wrocławiu inwestują Bosch/Denso, Credit Suisse i Koelner. W wałbrzyskiej strefie powstanie 3,5 tys. miejsc pracy.
Ponad 1 mld zł inwestycji i 3,5 tys. etatów - to rezultaty zmian planowanych w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WSSE). Do strefy wejdzie dziewięciu inwestorów, w tym spółki Robert Bosch i Denso, o których projekcie "PB" informował w ubiegłym roku. Niemiecko-japońskie joint venture będzie wytwarzać filtry cząstek stałych do silników Diesla, a cała produkcja ma być eksportowana.
- Cieszę się, że wreszcie finalizujemy ten projekt. Mam nadzieję, że firma otworzy również centrum badawczo-rozwojowe - mówi Mirosław Greber, prezes WSSE. Bardzo ciekawe plany - warte 172 mln zł - ma też giełdowy Koelner. Budowlana spółka zintensyfikuje i poszerzy produkcję zamocowań do budownictwa i przemysłu. Firma kupi nowe maszyny i urządzenia, zbuduje magazyny i stworzy zaplecze badawczo-rozwojowe.
To pierwsza inwestycja polskiej spółki w strefie ekonomicznej. W stolicy Dolnego Śląska rozbuduje się też Michael Buboltz, niemiecki producent części dla przemysłu medycznego. Firma będzie współpracować z Uniwersytetem Wrocławskim przy kształceniu pracowników. Stolicę Dolnego Śląska wybrały też dwie firmy, które chcą tu mieć centra BPO. Każda zatrudni 500 osób.
Jedna z nich to Credit Suisse, o którego planach "PB" już informował. W Dzierżoniowie rozbuduje się Metzeler APS, który kupi nową linię do produkcji samochodowych uszczelnień drzwiowych i okiennych do modelu Ford Fiesta. W Nowej Rudzie rozbuduje się ZPAS - przedsiębiorstwo branży telekomunikacyjnej i energetycznej. Firma zatrudni 100 osób.
- To drugi projekt tej firmy w strefie. Cieszę się, bo stopa bezrobocia w Nowej Rudzie przekracza 26 proc. - komentuje szef WSSE. Ale nie samymi dużymi inwestycjami żyje strefa. Do WSSE wejdą również: Osadowski, producent stalowych elementów maszyn w Świebodzicach, i ADOMA, firma wytwarzająca produkty z tworzyw sztucznych w Namysłowie.
Ponadto WSSE ma objąć po kilka-kilkanaście hektarów we Wrześni, Lesznie, Nysie, Świdnicy, Kudowie-Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej. Prezes Greber jest przekonany, że bez problemu znajdzie inwestorów na te lokalizacje. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazła się na drugim miejscu w rankingu KPMG, w którym firma doradcza oceniała wskaźniki z 2006 r.
Małgorzata Grzegorczyk