Walka ze smogiem w Polsce przegrana z kretesem!

Lobby górnicze triumfuje. Nie można uchwałą zabronić palenia węglem. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację władz Krakowa i Małopolski w sprawie zakazu palenia węglem wprowadzonego przez Sejmik Wojewódzki.

Decyzja oznacza, że dotychczasowe przepisy zostaną uchylone. Zakaz, który wprowadzono w Krakowie zmuszał inwestorów, by w nowych domach nie instalować pieców na węgiel. Od 2018 roku zakaz palenia węglem miał dotyczyć wszystkich.

Orzeczenie jest precedensowe w skali kraju i może na wiele lat powstrzymać proces poprawy jakości powietrza w polskich miastach.

Wczoraj Interia informowałą: NSA przyjrzy się krakowskiej uchwale antysmogowej

Jutro, 25 września o godzinie 13, Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzy skargi kasacyjne od wyroku uznającego, że uchwała zakazująca palenia paliw stałych w mieście Kraków jest niezgodna z prawem. Wyrok sądu pierwszej instancji zaskarżyły Sejmik województwa małopolskiego oraz organizacje społeczne - Fundacja ClientEarth i Krakowski Alarm Smogowy. O dopuszczenie do udziału w postępowaniu wniosło też miasto Kraków.

Reklama

- Kwestią sporną jest przede wszystkim zakres uprawnień do wydawania tego rodzaju uchwał przez sejmiki województwa, określony w obecnie obowiązującym brzmieniu artykułu 96 Prawa ochrony środowiska - wyjaśnia Małgorzata Smolak, prawnik z Fundacji ClientEarth.

Uchwała w sprawie określenia rodzajów paliw dopuszczonych do stosowania w granicach administracyjnych miasta Krakowa została zaskarżona przez dwie osoby fizyczne. 22 sierpnia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyznał rację skrażącym, podnosząc m. in. wątpliwości co do poprawności treści Uchwały. Zdaniem Sądu, Uchwała wykracza poza ustawowe upoważnienie zawarte w art. 96 Prawa ochrony środowiska.

Do walki o czyste powietrze w Krakowie oraz innych miejscowościach w Polsce w ostatnich miesiącach włączył się Parlament. Przyjęta na początku września przez Sejm nowelizacji Prawa ochrony środowiska (tzw. ustawie antysmogowej) zmienia brzmienie artykułu 96. Nowy przepis daje samorządowi wyraźne prawo do stosowania specjalnych środków walki z niską emisją. Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta, który ma czas na podjęcie decyzji do 6 października.

- Mamy nadzieję, że Prezydent Duda podpisze nowelizację, dzięki czemu niezależnie od jutrzejszego wyroku NSA, polskie samorządy będą mogły rozpocząć skuteczną walkę z brudnym powietrzem - jednym z najpoważniejszych problemów w Polsce - dodaje Smolak.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: przegrana | Naczelny Sąd Administracyjny | walka ze smogiem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »