Warmińsko-mazurskie: Cztery nowe potrawy na liście produktów tradycyjnych

Farszynki, klopsy po królewiecku, dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami oraz skrzydła indycze po pańsku zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformował w środę Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Jak wynika z opisów, przepisy na dwie z tych potraw przywiozły ze sobą gospodynie z polskich rodzin przesiedlonych po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich. Z czasem te przysmaki weszły do menu restauracji na Warmii i Mazurach i obecnie są popularne w całym regionie.

Było tak w przypadku farszynek, które wyglądałem przypominają kartacze. To ziemniaczane ciasto nadziewane mielonym mięsem. W odróżnieniu od kartaczy farszynki smaży się, a nie gotuje. Ciasto przygotowywane jest z ugotowanych i zmielonych ziemniaków. Można je podawać z sosem z kurek smażonych na maśle i duszonych w śmietance.

Reklama

Kresowy rodowód mają również dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami, czyli pierożki z kaszą gryczaną i skwarkami. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od charakterystycznych brzegów pieroga, kojarzonych z długimi uszami, tzw. dzyndzlami. W regionie popularne są również dzyndzałki warmińskie, czyli małe pierożki z mięsem wołowym, przypominające litewskie kołduny.

Na listę produktów tradycyjnych wpisano też klopsy królewieckie, nazywane inaczej sauerklopsami lub klopsami na kwaśno. Są to nieduże mięsne pulpety w słodko-kwaśnym sosie, zaprawianym śmietaną. W przeszłości były one jednym z najpopularniejszych dań dawnego obszaru Prus Wschodnich, czyli obecnego woj. warmińsko-mazurskiego.

Czwartą z potraw są skrzydła indycze po pańsku, należące niegdyś do kuchni ziemiańskiej. Przepis na nie został spisany około 1880 roku w majątku Kalgen (obwód kaliningradzki). Posmarowane musztardą indycze skrzydełka najpierw się gotuje, potem piecze się w pieczarkowej panierce, a przed podaniem dekoruje się świeżą natką pietruszki i plastrami cytryny.

Na listę produktów tradycyjnych wpisywana jest żywność stanowiąca element dziedzictwa kulturowego regionu, którą wytwarza się tradycyjnymi metodami, wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat. Decyzję o umieszczeniu na liście podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej resortu.

Teraz zarejestrowane jest na niej ponad 1,8 tys. produktów, z czego 42 z woj. warmińsko-mazurskiego, które pod tym względem znajduje się na końcu listy regionów. Wśród tradycyjnych produktów z Warmii i Mazur najwięcej jest wyrobów mięsnych, piekarniczych i cukierniczych oraz miodów.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »