Warszawa przyzna dotacje na fotowoltaikę, turbiny wiatrowe i łapanie wody deszczowej
Warszawski ratusz ogłosił nowy program dotacji na likwidację pozaklasowych palenisk, wsparcie odnawialnych źródeł energii, podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej oraz usuwanie i unieszkodliwianie azbestu. Nowością jest także dofinansowanie na budowę urządzeń zatrzymujących wodę opadową i roztopową.
Od 23 października 2019 r. w Warszawie ruszył nabór wniosków na dotacje do wymiany pieców na paliwo stałe (węgiel, drewno) i na olej opałowy. Wsparcie można otrzymać do wymiany tzw. kopciucha na nowe piece gazowe, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej, instalację pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na taki krok, mogą otrzymać dodatkowe środki na wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej - nawet do 50 tys. zł w przypadku budynków wielorodzinnych.
Warszawa dopłaci nie tylko do nowo montowanych urządzeń grzewczych, ale także do współpracujących z nimi odnawialnych źródeł energii - kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych.
Wnioski o dotacje będą przyjmowane do 31 grudnia 2022 r., przy czym warto się spieszyć. Osoby, które zdążą złożyć wniosek do grudnia 2020 r., będą mogły liczyć nawet na 100 proc. zwrotu środków za przedsięwzięcie. Później, w 2021 r. kwota będzie ograniczona do 90 proc. kosztów inwestycji, a w roku 2022 - do 70 proc.
Nowinką w miejskiej polityce wsparcia inwestycji proekologicznych jest możliwość uzyskania dotacji na turbiny wiatrowe (w dalszym ciągu wspierane są pompy ciepła, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne). Ratusz stawia jednak warunek - dotacje udzielane będą tylko na realizację inwestycji w nieruchomościach, które nie są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe albo olej opałowy.
Michał Wroński
23 października 2019
Więcej informacji na stronach Portalu Samorządowego
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze