Warszawski Supersam przestaje istnieć. Klienci zrobią zakupy tylko do końca grudnia

"Zmiana sytuacji gospodarczej oraz zmiana preferencji i nastrojów konsumenckich" - to deklarowane przez właściciela przyczyny planowanego na koniec bieżącego roku zamknięcia największego w Warszawie Supersamu. Chodzi o sklep zlokalizowany w centrum handlowym Plac Unii - przypominają wiadomościhandlowe.pl.

Spółka Supersam wskazuje, że wspomniane zmiany na przestrzeni ostatnich kilku lat doprowadziły do "trudnej sytuacji ekonomicznej" tego sklepu. W placówce będzie można zrobić zakupy już tylko do 31 grudnia 2022 roku.

- Supersam, jako supermarket oferujący klientom niezwykle szeroką gamę produktów polskich i zagranicznych, najwyższej jakości (w tym delikatesowych i mięsa z własnego rozbioru), od lat mierzył się z ogromnymi kosztami utrzymania, w szczególności specjalistycznych urządzeń i sprzętu - możemy przeczytać na tablicy informacyjnej przygotowanej dla klientów odwiedzających Supersam w centrum handlowo-biurowym Plac Unii.

Reklama

Klienci uciekają do dyskontów i do sieci

W komunikacie podkreślono, że "z uwagi na epidemię Covid-19, a obecnie także z powodu trudnej sytuacji gospodarczej w naszym kraju, doszło do istotnej zmiany preferencji konsumentów i ukierunkowania ich na zakupy w tańszych sklepach sieciowych, w szczególności dyskontach, a także w internecie". Dodano, że z tych względów dalsze prowadzenie działalności "w dotychczasowym formacie narażałoby (...) spółkę na poważne straty".

"Opisana sytuacja zmusiła nas do podjęcia niezwykle trudnej decyzji o zamknięciu naszego największego sklepu i poszukiwaniu innej formuły, w której nasza marka będzie mogła się dalej rozwijać. Zapewniamy, że podobnie jak dla wszystkich warszawiaków, tradycja, jakość i wartość historyczna marki Supersam jest dla nas niezwykle ważna. Dlatego też podjęliśmy wszelkie działania, aby zapewnić państwu dalszy dostęp do asortymentu naszych sklepów - w tym istniejących obiektów przy ul. Powstańców Śląskich 89, Huculskiej 5, Al. Ken 48 w Warszawie oraz w nowych punktach, które planujemy otworzyć" - napisano w komunikacie.

Zarząd spółki Supersam zapewnił też, że nadrzędnym celem działań i strategii firmy jest "utrzymanie i dalszy rozwój marki Supersam".

"Nieprawdziwe informacje" w mediach


Przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu spółka wskazywała, że "w związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami o zamknięciu naszej placówki na placu Unii Lubelskiej (pisownia oryginalna - red.), zarząd informuje, że sklep tak jak dotychczas prowadzi działalność handlową". 

"W naszej opinii podawanie niepotwierdzonych informacji wpływa negatywnie na nasze relacje z klientami. W wypadku podjęcia decyzji dotyczących naszej przyszłości, klienci jako pierwsi zostaną poinformowani poprzez wydanie oświadczenia zarządu" - tłumaczono.

Wcześniej, w lipcu 2022 roku, prezes spółki Supersam Ewa Lubaszko w oświadczeniu podkreślała, że zarząd firmy "w ostatnich latach prowadził stały dialog z przedstawicielami właściciela kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii". 

"Naszym celem było wypracowanie optymalnych zasad dalszej współpracy. Chcielibyśmy nadal pozostać w historycznej lokalizacji, ale priorytetem pozostanie przetrwanie i dalszy rozwój przedsiębiorstwa, i z tym priorytetem wiązać się będą wszelkie nasze przyszłe decyzje" - tłumaczyła.

"Chcielibyśmy zapewnić naszych szanownych klientów oraz podmioty współpracujące, że nieprzerwanie podejmowaliśmy i podejmujemy wysiłek, by w obliczu wymagających warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej, kontynuować naszą działalność zarówno handlową, jak i w nowych obszarach biznesowych. Siła oraz tradycja marki Supersam, jej historia i warszawski rodowód, są dla nas wielkim zobowiązaniem" - mogliśmy przeczytać w lipcowym oświadczeniu. 

Dziś wiemy już, że Supersam definitywnie wyprowadzi się z Placu Unii wraz z końcem roku. 

***

Przypomnijmy: warszawski Supersam został otwarty w 1962 roku przy ul. Puławskiej jako pierwszy tego typu sklep w Polsce. Inne polskie "supersamy" naśladowały ten warszawski (charakterystyczny budynek uznawany był później za jedno z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu). W hali znajdował się nie tylko samoobsługowy sklep spożywczy, ale także bar.

Nowoczesny sklep w "zachodnim" stylu przyciągał tłumy warszawiaków. Bywali w nim także przedstawiciele władz PRL (m.in. premier Piotr Jaroszewicz "zatroskany" dostępnością towarów w latach 70. ubiegłego wieku).

W 2006 roku Supersam został zamknięty po ekspertyzie nadzoru budowlanego dot. m.in. skorodowanej konstrukcji dachu. Słynny budynek, mimo protestów mieszkańców Warszawy, został wyburzony.

Siedem lat później sklep pod tą samą nazwą powrócił na ul. Puławską. Jego siedzibą został nowo wybudowany kompleks handlowo-biurowy Plac Unii.

Zobacz także:

wiadomoscihandlowe.pl
Dowiedz się więcej na temat: handel | Warszawa | sklepy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »