Warszawskie muzeum na szczycie. Zdobyło kolejne wyróżnienie

Działające od roku, warszawskie Muzeum Historii Polski, zdobyło prestiżową nagrodę ULI Global Award for Excellence 2024 i zostało uznane za najlepszą inwestycję w sektorze kulturalnym na świecie. Jury doceniło nie tylko designerski aspekt muzeum, ale też wpływ placówki na środowisko i społeczność. Projektantem muzeum jest warszawska pracownia WXCA. Latem muzeum zostało uznane za najpiękniejsze na świecie.

Nagrody ULI Global Award for Excellence są przyznawane od 45 lat przez ekspertów z międzynarodowej organizacji Urban Land Institute. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 109 projektów z trzech regionów: obu Ameryk, Europy oraz Azji i Pacyfiku. Spośród nich wybrano 27 finalistów z których ostatecznie 7 zostało nagrodzonych na poziomie globalnym, w tym Muzeum Historii Polski.

Muzeum Historii Polski doskonałe pod każdym względem

W konkursie wyróżniane są wybitne projekty rozwoju obszarów miejskich i “naprawdę doskonałe wysiłki rozwojowe w sektorze prywatnym, publicznym i non-profit” - informują członkowie jury. Oceniana jest nie tylko architektoniczna i urbanistyczna jakość projektów, ale też funkcjonalność budynku z perspektywy użytkownika, korzyści dla lokalnej i ponadlokalnej społeczności, proekologiczność oraz „market performance” - wskaźniki rynkowe i ekonomiczne obiektu.

Reklama

Jury uznało, że warszawskie muzeum wykazuje się doskonałością we wszystkich branych pod uwagę obszarach: architektury, świadomego zastosowania strategii zrównoważonego rozwoju po szeroki program edukacyjny instytucji. “Jeszcze ważniejsze - podkreśla jury - jest jego znaczenie dla kultury i misja, której skala wykracza poza Warszawę i jest potężnym wektorem zmian”.

Dlatego Muzeum Historii Polski zdobyło tytuł najlepszej inwestycji w sektorze kultury na świecie. „Bardzo cieszy nas ta nagroda, bo konkurs Urban Land Institute wyróżnia na tle innych jego interdyscyplinarny profil i wielowymiarowe rozumienie inwestycji, które uwzględnia różne aspekty procesu realizacji i finalne społeczne, ekonomiczne i ekologiczne oddziaływanie danego przedsięwzięcia” - zwraca uwagę cytowana w komunikacie kierująca pracownią architektoniczną WXCA Marta Sękulska-Wrońska.

Muzea to nie tylko ekspozycja

Autorzy projektu wyjaśniają, że współczesne muzea to nie tylko ekspozycja. Pełnią one współgrające ze sobą lub niezależne od siebie funkcje. - Można być wiele razy w tym obiekcie, za każdym razem robiąc coś innego, brać udział w różnych wydarzeniach, eksplorować historię i odkrywać przyszłość - wyjaśnia architekt z WXCA Krzysztof Budzisz.

W nagrodzonym muzeum przestrzeń wystawy stałej i wystaw czasowych zajmują mniej niż jedną piątą powierzchni. Zaprojektowano je zarówno z myślą o prezentacji kolekcji jak i pełnieniu funkcji nowoczesnego ośrodka kulturalno-edukacyjnego. Część ekspozycyjną dopełniają: audytorium na 600 osób, sala kinowo-teatralna, biblioteka, sale konferencyjne i warsztatowe, profesjonalny dział konserwacji zabytków, punkty gastronomiczne a także taras z panoramą Warszawy.

Najpiękniejsze muzeum świata

ULI Global Award for Excellence 2024 nie jest pierwszym, międzynarodowym wyróżnieniem dla Muzeum Historii Polski w Warszawie. W czerwcu, w międzynarodowym konkursie Prix Versailles, placówka została uznana za jedno z „Najpiękniejszych Muzeów Świata” („World’s Most Beautiful Museums 2024”). Werdykt ogłaszany jest w siedzibie UNESCO w Paryżu. Prestiżowa nagroda - jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie architektury i designu - w tym roku, po raz pierwszy, została przyznana w kategorii “Muzea”. 

Autorem projektu muzeum jest warszawska pracownia WXCA. Placówka została udostępniona publiczności w 2023. Na razie można oglądać liczącą ponad 500 eksponatów wystawę inauguracyjną autorstwa biura WWAA. Na ekspozycję stałą trzeba będzie poczekać do 2026 roku. Budowa Muzeum Historii Polski kosztowała 750 mln zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nagroda | prestiż | inwestycja | najlepsza | świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »