Watchdog śledzi komisję bankową
Prace komisji ds. banków będą obserwowane i komentowane w specjalnie w tym celu utworzonym portalu internetowym. Jest to "obywatelska, apolityczna inicjatywa" wzorowana na znanych na Zachodzie społecznych akcjach "watchdog", których celem jest kontrola władzy.
We wtorek powołano grupę obserwatorów prac sejmowej komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego. Dla bieżącego śledzenia prac komisji oraz komentowania wydarzeń założono portal internetowy.
Obserwatorami będą ludzie związani z Forum Rozwoju Edukacji Ekonomicznej, skupiającym młodych specjalistów w kraju i za granicą, z Polish City Club - zrzeszającym Polaków pracujących w sektorze finansowym w Londynie, ze Studenckim Forum Business Center Club oraz ze Stowarzyszeniem Inwestor przy Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jak tłumaczą pomysłodawcy, jest to "obywatelska, apolityczna inicjatywa", wzorowana na inicjatywach określanych jako "watchdog".
Z obserwatorami prac komisji śledczej współpracują prof. Jerzy Hausner, b. wicepremier w rządach Leszka Millera i Marka Belki, prof. Zbigniew Hołda, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Polsce i ekonomista dr Stefan Małecki-Tepicht.
"Watchdog to sprawdzona w zachodnich demokracjach metoda patrzenia władzy na ręce. Wywodzące się z tradycji dziennikarstwa śledczego "watchdogi" na stale zmieniły - na lepsze - krajobraz polityczny współczesnego świata, ujawniając afery gospodarcze, próby ograniczania swobód obywatelskich, a nade wszystko nadużycia władzy. Do tych właśnie tradycji chcemy nawiązać w "watchdogu" monitorującym działalność sejmowej komisji śledczej" - czytamy na stronie internetowej organizatorów inicjatywy.
Komisja ds. banków i nadzoru bankowego została wybrana dlatego, ponieważ ma się ona zająć tak ważnym obszarem spraw. "Polski system bankowy to jedno z największych osiągnięć transformacyjnych, to działający według światowych standardów system, niezależny od wpływów politycznych, prywatny, z nowocześnie zarządzanym bankiem centralnym".
W czwartek Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy powołanie komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego jest zgodne z Konstytucją.