Ważna deklaracja Janet Yellen w Kantonie. Dotyczy stosunków USA-Chiny
"Wyważony wzrost" ma być istotą amerykańsko-chińskiego dialogu, który zamierzają rozpocząć mocarstwa. Chodzi m.in. o zalew rynku przez atrakcyjne cenowo chińskie produkty dotowane przez państwo (samochody elektryczne, panele fotowoltaiczne czy półprzewodniki).
USA i ChRL uruchomią mechanizm dialogu na temat "wyważonego wzrostu", w tym chińskiej nadprodukcji przemysłowej w sektorach dotowanych przez państwo - ogłosiła w sobotę minister finansów USA Janet Yellen po dwóch dniach rozmów z wicepremierem Chin He Lifengiem.
Yellen i inni urzędnicy administracji USA wyrażali wcześniej rosnące zaniepokojenie z powodu dużych ilości chińskich pojazdów elektrycznych, paneli słonecznych, półprzewodników i innych urządzeń, zalewających światowe rynki w obliczu spadku popytu w samych Chinach.
Rozmowy w Kantonie na południu Chin były "rozległe i produktywne" - napisano w oświadczeniu, opublikowanym na stronie internetowej Departamentu Skarbu (ministerstwa finansów) USA. Wizyta Yellen była następstwem niedawnej rozmowy telefonicznej przywódców obu krajów, Joe Bidena i Xi Jinpinga.
Dialog USA-Chiny na temat "wyważonego wzrostu" gospodarek krajowych i gospodarki światowej ułatwi dyskusje o "nierównowagach makroekonomicznych" oraz ich związkach z "nadwyżką mocy produkcyjnych" - ogłosiła Yellen. Zapewniła, że leży to w interesie amerykańskich pracowników i firm oraz pomoże chronić bezpieczeństwo narodowe USA.
"Jestem szczególnie zaniepokojona wpływem chińskiej nadwyżki mocy produkcyjnych w niektórych sektorach przemysłu w wyniku wsparcia ze strony rządu" - napisała minister finansów. Jako przykład podała amerykańskiego producenta paneli słonecznych, który nie mógł konkurować z "dużymi ilościami towarów, które Chiny eksportowały po sztucznie obniżanych cenach". "Ważne, by to się nie powtórzyło" - dodała.
Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua podała natomiast, że podczas rozmów strona chińska udzieliła wyczerpującej odpowiedzi w "kwestii nadwyżek mocy produkcyjnych" i wyraziła przy tym "poważne zaniepokojenie" z powodu ograniczeń handlowych nakładanych przez Waszyngton przeciwko Chinom.
W czasie rozmów w Kantonie uzgodniono również rozpoczęcie współpracy pomiędzy Departamentem Skarbu USA a Ludowym Bankiem Chin w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Obie strony mają dzielić się doświadczeniami i przekazywać sobie informacje o krokach, podejmowanych w celu eliminacji luk w swoich systemach finansowych - napisano w amerykańskim komunikacie.
***