Ważna umowa z USA podpisana. Opiewa na ok. 2 mld dolarów

W poniedziałek premier Donald Tusk i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wzięli udział w podpisaniu umowy międzyrządowej z USA ws. wsparcia logistycznego i technicznego zakupionych dla Polski amerykańskich systemów przeciwlotniczych Patriot. To kolejna faza programu "Wisła", który stanowi jeden z elementów budowanego w polskim wojsku wielowarstwowego systemu obrony powietrznej. Szef MON poinformował, że umowa opiewa na około 2 mld dolarów.

W poniedziałek w bazie 3. warszawskiej brygady rakietowej obrony powietrznej w Sochaczewie (woj. mazowieckie) podpisano umowę międzyrządową w ramach II fazy programu "Wisła".

W ramach pierwszej fazy "Wisły" polskie wojsko zakupiło dwie baterie Patriotów, po 8 wyrzutni każda - obecnie ten sprzęt jest wdrażany w siłach zbrojnych. Druga faza programu zakłada pozyskanie kolejnych 6 baterii - 48 wyrzutni. Na przestrzeni ostatnich miesięcy polski resort obrony podpisał w tej sprawie szereg umów z USA, dotyczących zakupu m.in. samych wyrzutni, radarów czy systemu ICBS. 

Reklama

Jak zapowiada MON i Agencja Uzbrojenia, dostawy pierwszych dwóch z sześciu baterii Patriotów w ramach II fazy programu Wisła zostaną zrealizowane na przełomie 2026 i 2027 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2029 r.

Zdaniem premiera Donalda Tuska podpisanie umowy, to "potwierdzenie naszej wyjątkowej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi". Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że wartość całej umowy opiewa na około 2 miliardy dolarów.

Umowa z USA na 2 mld dolarów podpisana. Chodzi o wsaprcie dla systemów Patriot

Premier przypomniał, że "jesteśmy rekordzistami w NATO pod względem wydatków na obronność". - Wydajemy miliardy dolarów i euro, które inwestujemy w nasze bezpieczeństwo - powiedział Tusk w Sochaczewie.

Szef MON wyjaśnił, że to kolejny etap realizacji programu "Wisła". - Mówimy o obronie powietrznej, przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Polska buduje wielowarstwową obronę powietrzną - poinformował Kosiniak-Kamysz. - To wielka inwestycja w obronę Polski i polskiego nieba. Wydatki na obronę powietrzną są najbardziej kosztowne. Obrona potrafi być nawet dziesięciokrotnie droższa niż atak - dodał szef MON. 

Inwestycja na poziomie około 2 miliardów dolarów obejmuje dostarczanie sprzętu, zabezpieczenie logistyczne systemu Patriot oraz całego systemu "Wisła".

Przeczytaj również: Zbrojenia ciąg dalszy. Szef MON o "przełomowym zakupie" za 745 mln dolarów

Szef MON: Nie będziemy zrywać żadnych kontraktów

Na konferencji prasowej, na której był również obecny chargé d’Affaires ad interim USA w Polsce Daniel Lawton, Kosiniak-Kamysz ocenił, że budowa siły Europy i "umacnianie trwałego, niezmiennego Sojuszu Transatlantyckiego idą w parze". - Im więcej pieniędzy Unia Europejska wyda na zbrojenia, tym więcej armie NATO-wskie, w tym armia Polska, będą mogły z tego skorzystać - ocenił. 

Szef MON zaznaczył, że umowa z USA nie byłaby możliwa do podpisania bez polskiego "społeczeństwa i podatków, które wszyscy obywatele Polski płacą". Kosiniak-Kamysz powiedział, że niektórzy politycy próbowali "wmówić, że ktoś będzie zrywał amerykańskie kontrakty". - Dzisiaj jest najlepszy dzień, by powiedzieć, że nie będziemy zrywać żadnych kontaktów. [...] Jeżeli ktoś nie potrafi pomóc, to niech chociaż nie przeszkadza - zaapelował szef resortu obrony.

Daniel Lawton powiedział, że podpisanie umowy dotyczącej systemu Patriot to "kolejny kamień milowy" we współpracy obronnej oraz modernizacji polskich zdolności obrony powietrznej. Podkreślił, że Polska była pierwszym krajem na świecie, który ogłosił wstępną zdolność operacyjną systemów Patriot, a umowa zapewni ich wiarygodność na wiele lat oraz odpowiednie wyszkolenie personelu

- Ten kontrakt to dowód wzajemnego zaufania między Stanami Zjednoczonymi i Polską oraz gwarancja dalszej współpracy na rzecz silnych i wiarygodnych zdolności NATO - stwierdził Lawton. 

Program "Wisła". Głównym celem zwalczanie rakiet balistycznych krótkiego zasięgu

Umowa z USA dotyczy dostaw wsparcia logistycznego dla systemu Patriot w Siłach Zbrojnych i obejmie elementy technicznego wsparcia oraz szkolenia. "Realizacja umowy pozwoli na uzyskanie gotowości operacyjnej wyrzutni Patriot, na których opiera się program Wisła. Polska jest drugim krajem na świecie, po USA, z najnowocześniejszymi zestawami Patriot z systemem IBCS" - poinformowało MON. 

Głównym celem programu "Wisła" jest eliminacja taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), pocisków samosterujących oraz załogowych statków powietrznych atakujących z różnych wysokości i prędkości. System ten jest również przystosowany do zwalczania bezzałogowych maszyn latających oraz zagrożeń ze strony lotnictwa taktycznego.

Przeczytaj również: Wielkie pieniądze na zbrojenie Unii Europejskiej. Ujawniono plany KE

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wisła | MON
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »