Ważna zmiana w prawie o budowie supermarketów powyżej 2 tys. m kw.
Uchwalona w piątek nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje, że budowa supermarketów o powierzchni powyżej 2000 m kw. odbywać się może tylko i wyłącznie na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego.
Inicjatorami nowelizacji byli posłowie PO. Posłanka PO Krystyna Sibińska mówiła, że nowa ustawa ma przede wszystkim uporządkować przepisy i zlikwidować istniejącą od 2008 r. lukę prawną.
Większość gmin lokalizowała supermarkety o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania, jednak z powodu braku regulacji i sprzecznego orzecznictwa sądów, taka budowa mogła się odbyć też na podstawie warunków zabudowy.
- Przy okazji prac nad ustawą o rewitalizacji zmieniliśmy treść tego przepisu również w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pojawiły się wątpliwości, co do lokalizacji tych obiektów, i w związku z tym nasza propozycja znormalizuje tę sytuację - uzasadniała posłanka.
Norma 2000 m kw. obowiązywała już wcześniej. W 2007 r. została zmieniona na 400 m kw. ustawą o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH). W 2008 r. przepis zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.
W drugim czytaniu posłowie PiS zgłosili poprawkę, aby na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego budowane były supermarkety o powierzchni już od 400 m kw. Zdaniem posłów PiS wyrok TK w nie wskazywał bezpośrednio, że powodem zakwestionowania dlatego sugerowali powrót do 400 m kw.
- 2000 m kw. pozwala lokalizować obiekty wielkopowierzchniowe we wszystkich miejscach w kraju i praktycznie zniszczyć mały rodzimy handel - mówił przedstawiający poprawki Andrzej Adamczyk (PiS). Zdaniem posła, powodem zakwestionowania tej ustawy był nierówny stosunek mniejszych i większych przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w obiekty handlowe.
Inna poprawka zgłoszona przez PiS miała zapobiegać sytuacji, w której inwestor pomimo tego, że jego inwestycja (supermarket) nie jest uwzględniony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego doprowadzi do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W piątkowym głosowaniu obie poprawki PiS zostały odrzucone.
Za przyjęciem noweli głosowało 281 posłów, 6 posłów było przeciw, a 138 wstrzymało się od głosu. Nowela trafi teraz do Senatu.