Ważne! Jest porozumienie Polski z Rosją
Wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin, podpisali w Warszawie międzyrządowe porozumienie w sprawie dostaw gazu do Polski.
Rządy Polski i Rosji negocjowały dodatkowe dostawy gazu już od ub.r., ponieważ na początku 2009 roku surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.
W związku z wątpliwościami KE związanymi z operatorem gazociągu jamalskiego, Polska wstrzymała w maju podpisanie porozumienia i zmieniła niektóre zapisy.
Nowy projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie (z 7,45 do ok. 10 mld m sześc.) uzgodniono 17 października w Moskwie.
W rozmowach brał udział przedstawiciel KE. We wtorek projekt zaakceptował rząd.
- - - - -
- Dzięki porozumieniu gaz będzie dostarczany bez przeszkód i w wystarczającej ilości do konsumentów, przedsiębiorstw oraz polskiego przemysłu chemicznego - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
- Cieszę się, że sukcesem zakończyły się negocjacje dotyczące porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. To porozumienie i te uzgodnienia przyczyniły się także do poszerzenia współpracy o nowe elementy wynikające z nowych regulacji na rynku europejskim. To objęło spółki. Dotyczy to także spraw związanych z ustanowieniem operatora gazociągów przesyłowych" - podkreślił wicepremier Pawlak.
- To porozumienie tworzy stabilne dostawy gazu (do Polski - PAP) bez przeszkód, wystarczające ilości w perspektywie do 2022 roku - dodał.
- - - - -
Wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak i Igor Sieczin, zapewnili, że podpisane umowy gazowe są zgodne z prawodawstwem rosyjskim, polskim i europejskim.
- Te ustalenia mają charakter rynkowy i odpowiadają prawodawstwu rosyjskiemu, polskiemu i europejskiemu - powiedział Sieczin. - To zajęło więcej czasu, ale został on dobrze wykorzystany, bo zdobyliśmy nowe doświadczenie - dodał.
Wyjaśnił, że to doświadczenie będzie wykorzystywane przy omawianiu nowych polsko-rosyjskich projektów. Rosyjski wicepremier wyraził nadzieję, że będą to projekty zarówno gazowe, jak i z innych dziedzin gospodarki.
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak wyjaśnił, że chodzi o projekty z zakresu elektroenergetyki i dostaw ropy. Podkreślił, że należy wspierać bezpośrednią współpracę między polskimi i rosyjskimi firmami, np. wydobywającymi i przetwarzającymi ropę naftową. - Myślę, że jest wiele dobrych i sprzyjających okoliczności do tego, żeby firmy bezpośrednio podejmowały współpracę, bezpośrednio tworzyły warunki do realizacji kontraktów - powiedział Pawlak.