Ważne święto do likwidacji? "Nie mam poczucia, że jest mocno zakorzenione"

Czy tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Na to pytanie wciąż nie znamy odpowiedzi, mimo że do świąt pozostało już nieco ponad 5 tygodni. W tej sprawie głos zabrała ministra funduszy i polityki regionalnej. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wskazała, że w zamian za wolną Wigilię można byłoby rozważyć skasowanie innego dnia wolnego. Chodzi o przypadające na dzień 6 stycznia święto Trzech Króli. W uzasadnieniu polityczka wskazała na ważny powód.

Ważą się losy wolnej Wigilii. W zeszłym tygodniu posłowie skierowali projekt do dalszych prac w komisjach. Decyzja, czy jeszcze w tym roku 24 grudnia Polacy pójdą do pracy, ma zapaść podczas najbliższego posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 19-22 listopada. 

Marszałek Sejmu zapytany przez PAP, jaka jest szansa na to, że tak się stanie, odpowiedział: "Szczerze? Umiarkowana". "Ten projekt został złożony dość późno, a proszę pamiętać, że on teraz, jeżeli ma być procedowany nie na rympał, [...] to potrzebuje przejść przez komisje" - dodał Szymon Hołownia.

Reklama

Wolna Wigilia. Ministra funduszy wskazała, jaki dzień w zamian mógłby zniknąć

W sprawie wolnej Wigilii głos zabrała kolejna polityczka. Ministra funduszy i polityki regionalnej w rozmowie z "Faktem" wyraziła zdziwienie, że 24 grudnia nie jest jeszcze dniem wolnym do pracy. "Uważam, że Wigilia powinna być wolna. To jest najbardziej tradycyjne, rodzinne święto. Od dawna jest taka potrzeba i od lat ludzie o tym mówią" - stwierdziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

W projekcie Lewicy wprowadzenie dnia wolnego w Wigilię jest bezwarunkowe. Tymczasem polityczka Polski 2050 zasugerowała, że takie zmiany należałoby wprowadzać bardziej odpowiedzialnie. "Idealnym rozwiązaniem byłoby zastąpienie innego dnia wolnego, który nie jest wcale taki ważny tradycyjnie, rodzinnie, jakim jest wolna Wigilia" - powiedziała w rozmowie.

Pełczyńska-Nałęcz powiedziała również wprost, który dzień wolny mógłby zniknąć. "Na przykład święto Trzech Króli, ale myślę, że to też można zbadać, które święta są dla Polaków najistotniejsze. I bardzo wyraźnie mogłoby się okazać, że nie każde są tak rodzinne i tradycyjne jak Wigilia" - powiedziała ministra funduszy. Dodała, że 6 stycznia jest od niedawna dniem wolnym. "Nie mam poczucia, że to jest mocno zakorzenione w polskiej tradycji i kulturze" - wyjaśniła. 

Warto jednak przypomnieć, że choć wolne w Trzech Króli zostało przywrócone w 2011 roku, to jednak w Polsce przez wiele lat 6 stycznia był dniem ustawowo wolnym od pracy - aż do 1960 r., kiedy władza komunistyczna usunęła je z oficjalnego kalendarza razem z 15 sierpnia.

Wolna Wigilia. Czy Polskę na to stać?

Wolna Wigilia wiąże się jednak ze sporymi kosztami dla gospodarki. Według szacunków ekonomistów dodatkowy dzień wolny to koszt od 6 do nawet 8 mld złotych

I choć zdaniem Pełczyńskiej-Nałęcz Polskę stać na jeszcze jeden dzień wolny, to - jak zauważyła - znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. "Siła polskiej gospodarki, zwłaszcza teraz, po wyborach w USA, jest filarem naszego bezpieczeństwa. Musimy być silni gospodarczo, by inni się z nami liczyli. Jednak tę siłę zdobywa się na różne sposoby, w tym też pracą" - wyjaśniła ministra. 

Przypomnijmy, podobne zdanie wyrażał również inny polityk Polski 2050. "W zamian za wolny dzień od pracy w Wigilię, proponuję brak wolnego w święto Trzech Króli" - napisał na początku listopada na platformie X Ryszard Petru. "Odgórne zamknięcie sklepów w Wigilię to cios nie tylko w polskie firmy, ale także w dochody podatkowe. W obecnej sytuacji budżetowej liczy się każdy grosz. Nie popełniajmy więc tego błędu" - apelował parlamentarzysta.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wolna wigilia | Trzech Króli | dzień wolny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »