Wcześniejsza emerytura nie musi być tylko marzeniem

Wyobraź sobie życie, w którym najczęściej noszonym strojem jest strój kąpielowy, najważniejszym zadaniem dnia jest wyprowadzenie psa na spacer, a jedyne informacje, na które nerwowo oczekujesz dotyczą prognozy pogody. Właściwie, to ten sielankowy obrazek powinien przychodzić na myśl z łatwością, gdyż właśnie tak wielu Amerykanów wyobraża sobie swoją emeryturę. A teraz, wyobraź sobie, że zaczynasz takie życie jeszcze przed pięćdziesiątką.

Może i brzmi to jak bajka, ale istnieją sposoby zostania młodym emerytem inne niż wygrana na loterii lub spieniężenie wartościowych akcji. Mądre inwestowanie, rozsądne wydawanie i rygorystyczne oszczędzanie - oto klucz do sukcesu, który przeciętnemu Amerykaninowi może otworzyć drzwi do wcześniejszej emerytury.

Planując taki krok, musisz najpierw zrozumieć ile pieniędzy będziesz potrzebować. Jeśli zakończysz karierę zawodową w wieku 50 lat, to prawdopodobnie masz przed sobą jeszcze dobre 35 lat życia. Amerykanie w wieku około 20 lat raczej nie mają jeszcze renty, ani planu emerytalnego, który pomógłby im w przechodzeniu na emeryturę.

Reklama

- Wszystko musisz sfinansować ze swojego portfela - podkreśla Alyce Zollman, doradca finansowy w Charles Schwab (nasdaq: SCHW - news - people ).

Na zdjęciach: 15 sposobów na wcześniejszą emeryturę

Na zdjęciach: Early Retirement Is Not Just a Daydream

Na zdjęciach: Cities Where Your Nest Egg Goes Farthest

Na zdjęciach: Beating The Retirement Bear

Aby dowiedzieć się ile pieniędzy potrzebujesz, by na zawsze pożegnać swoje biuro, musisz pomnożyć swój roczny dochód sprzed emerytury przez 35 (zakładając, że dożyjesz 85 lat). Na przykład, jeśli teraz żyjesz za 100 000 dolarów rocznie, to na końcu swojej kariery musisz mieć 3 500 000 dolarów. Okrągła sumka.

Oszczędzanie to podstawa dla każdego, kto planuje wcześniejszą emeryturę. Zmaksymalizuj swoje składki emerytalne i zastanów się nad dodatkowymi filarami. Postaw na bezpieczne, długoterminowe inwestycje i nie zajmuj się hazardem na giełdzie.

Oferta specjalna: nawet podczas bessy można dobrze zarobić. Kliknij tutaj, aby sprawdzić kondycję rynku i dowiedzieć się, które akcje warto kupić - wypróbuj bezpłatnie Dow Theory Forecasts.

Aby zostać młodym emerytem, musisz na to zapracować zaczynając bardzo młodo. Jeśli chcesz odejść na wcześniejszą emeryturę, a nie zarabiasz setek tysięcy dolarów, musisz żyć poniżej swoich dochodów, czyli skromniej, niż pozwalają twoje zarobki, a to żadna przyjemność.

Nie kupuj nowego samochodu, a właściwie żadnego samochodu, i nie noś markowych ubrań. Unikaj restauracji, papierosów i podróży. Posuń się nawet do takich decyzji, jak brak potomstwa i ślub z osobą o podobnych celach finansowych.

Jeśli oszczędzanie do bólu nie jest w twoim stylu, spróbuj założyć firmę, która pozwoli ci wcześnie odejść na emeryturę. Zatrudnij kogoś, kto będzie zarządzał interesem, podczas gdy ty odsuniesz się na bok, aby nadal inkasować gotówkę z zysków firmy. Nawet, jeśli będzie to niewielka kwota, to będziesz na bieżąco "zarabiać" na swoje wydatki również po zakończeniu kariery zawodowej, a oszczędności starczą na dłużej. Jednak w biznesie nie ma żadnych gwarancji. Nie można przewidzieć, czy twój pomysł okaże się sukcesem, a nawet jeśli tak, to na jak długo.

Nie każdy ma instynkt biznesmena. Dlatego można spróbować spełnić marzenia z dzieciństwa i zostać strażakiem. Sfera budżetowa zna wiele zawodów, które mają zagwarantowane świadczenia emerytalne, a w wielu przypadkach można odejść na emeryturę już po 10 do 20 latach służby.

Niestety, twoje ciało starzeje się razem z tobą, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wzrostu wydatków na świadczenia zdrowotne. Jeśli nie pracujesz, musisz sam pokrywać koszty leczenia. Zollman wyjaśnia, że para pragnąca odejść na emeryturę w wieku 65 lat, w okresie emerytalnym wyda około 200 000 dolarów na koszty opieki medycznej. A jest to prognoza dość umiarkowana. - Najważniejsze, aby zdawać sobie sprawę ze wszystkich wyzwań, które mogą pojawić się podczas 40 lub 50 lat emerytury - mówi Zollman.

Szansa zostania drugim Markiem Zuckerbergiem, 24-latkiem, który stworzył internetowy portal społecznościowy Facebook i teraz dysponuje majątkiem 1,5 miliarda dolarów, jest raczej mała. Większość z nas nie jest też gotowa wstąpić do policji, aby zagwarantować sobie stabilną emeryturę.

Jeśli więc chcesz poczuć się bezpiecznie nawet, gdy skończą się czeki z wypłatą, postępuj jak John D. Rockefeller i postaw na oszczędność. Nawet jako miliarder, Rockefeller nosił ze sobą mały czerwony notes, w którym zapisywał każdy, nawet najdrobniejszy wydatek. Zanim pożegnasz świat ludzi pracy czeka cię wiele lat wyrzeczeń, ale czerwony notes to dobry początek.

Na zdjęciach: Top 10 401(k) Mistakes

Anna Vander Broek

Forbes
Dowiedz się więcej na temat: prognozy pogody | oszczędzanie | emerytura | wcześniejsza emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »