Węgiel zalega samorządom. Nie pomogła "wrzutka" o preferencyjnym zakupie surowca

W ponad stu miastach zalega 10,6 tys. ton węgla kupionego przez samorządy od państwa - wynika z ankiety Związku Miast Polskich (ZMP). Przedstawiciele lokalnych władz zapowiedzieli wystąpienie do premiera z wnioskiem o odkupienie od nich surowca, którego już niedługo nie będą mogli sami sprzedać. Rząd próbował rozwiązać ten problem już w kwietniu, jednak wprowadzone przez Sejm przepisy nie wpłynęły na zwiększenie liczby chętnych na zakup węgla.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez ZMP, władze samorządowe alarmują, że mają problem z zalegającym w ich składach węglem. Jak wynika z odpowiedzi nadesłanych przez przedstawicieli 221 miast, w 138 z nich znajduje się łącznie 10 614 ton niesprzedanego surowca. 

Daje to średnią 77 ton na miasto, choć w rzeczywistości w niektórych z nich jest zdecydowanie więcej węgla. W 24 lokalizacjach władze wskazują, że mają ponad 100 ton surowca, natomiast w 8 miejscowościach węgla jest co najmniej 300 ton. Rekordzistami pod tym względem są Rzeszów (967 ton), Krotoszyn (700 t) oraz Wrocław (660 t).

Reklama

Co dalej z węglem? Samorządy nie będą go mogły sprzedać

ZMP wskazał, że wystąpi w tej sprawie z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o odkupienie przez państwowych dystrybutorów zalegającego surowca. Jak podkreślił Związek, lokalne władze zostały "moralnie przymuszone" do zakupów z własnych środków węgla, które teraz są "zamrożone".  

Jak podkreślili przedstawiciele samorządów, Sejm w kwietniu br. znowelizował przepisy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, co wydłużyło okres na sprzedaż węgla do końca lipca br. Jednak czas się kończy, a chętnych na opał brakuje.  

Omawiana przez ZMP "wrzutka" o zakupie węgla znalazła się we wprowadzonej w połowie kwietnia ustawie o... ograniczeniu stosowania jednorazowego plastiku. Wcześniej Senat wskazał, że takie przepisy uchwalone w taki sposób mogą być sprzeczne z konstytucją, jednak Sejm przegłosował tę ustawę w proponowanej przez siebie formie.  

Nowelizacja ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego przez gospodarstwa domowe zakłada możliwość samorządów do sprzedaży surowca po cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Dodatkowo zmienione przepisy umożliwiły sprzedaż węgla mieszkańcom z innych gmin niż własna.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: związek miast polskich | węgiel | sprzedaż węgla | samorządy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »