Węgrzy z najwyższą inflacją w UE, Polska poza podium. Nowe dane Eurostatu 

Inflacja w strefie euro w ujęciu rocznym spadła w lutym do 8,5 proc., w strefie euro średni wskaźnik wyniósł natomiast 9,9 proc. – podał w piątek Eurostat. W obu przypadkach odnotowano spadek dynamiki cen w porównaniu do stycznia, gdy inflacja wyniosła odpowiednio 8,6 proc. w strefie euro i 10 proc. w UE.

Z danych Eurostatu wynika, że najniższa roczna dynamika cen była w Luksemburgu (4,8 proc.), Belgii (5,4 proc.) i Hiszpanii (6,0 proc.). Najwyższy roczne stopy odnotowano na Węgrzech (25,8 proc.), Łotwie (20,1 proc.) iw Czechach (18,4 proc.). W porównaniu ze styczniem roczna inflacja spadła w piętnastu państwach członkowskich, pozostała stabilna w dwóch i wzrosła w dziesięciu. W Polsce inflacja HICP w lutym wyniosła 17,2 proc. z 15,9 proc. - podał europejski urząd statystyczny

W ujęciu miesięcznym dynamika cen we wszystkich krajach członkowskich była dodatnia. Najwyższa w Irlandii (1,5 proc.), następnie w Luksemburgu (1,4 proc.) i w Holandii (1,3 proc.). W Polsce wyniosła ona 1,1 proc.

Reklama

Inflacja bazowa rośnie

Wstępne dane pokazywały, że inflacja HICP w lutym w strefie euro wyniosła 8,5 proc. w ujęciu rocznym. Styczniowy odczyt pokazał wyższą wartość o 0,1 pkt proc. Konsensus rynkowy zakładał, że inflacja HICP w strefie euro spadnie w lutym do 8,2 proc. w skali roku. Z kolei rośnie nadal wskaźnik inflacji bazowej - z 5,3 proc. w styczniu do 5,6 proc. w lutym.

Wskaźnik HICP, który obowiązuje w metodologii unijnej to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. W porównaniu do CPI, gdzie dane pochodzą wyłącznie z wydatków gospodarstw domowych, HICP obliczana jest również na podstawie wydatków z rachunków narodowych.

Rekordowe stopy procentowe

Wobec sytuacji inflacyjnej w strefie euro Europejski Bank Centralny zdecydował o podwyżce stóp procentowych o 0,5 pkt proc. Oznacza to, że stopa refinansowa wzrosła z 3 do 3,5 proc., stopa depozytowa z 2,5 do 3,0 proc. a stopa kredytu do 3,75 proc. Stopy procentowe w strefie euro są więc obecnie na najwyższym poziomie od 2008 roku. Cel inflacyjny EBC wynosi 2 proc. 

Eksperci EBC przewidują, że średnioroczna inflacja w 2023 roku w strefie euro wyniesie 5,3 proc. W kolejnych latach, ich zdaniem, ma spaść do 2,9 proc. w 2024 roku i do 2,1 proc. rok później. 

- Gospodarka strefy euro jest na drodze do odbicia w nadchodzących kwartałach. Produkcja przemysłowa powinna wzrosnąć, wraz z poprawą w łańcuchach dostaw, zaufanie się odradza. Rosnące płace i spadki cen energii doprowadzą do wzrostu siły nabywczej gospodarstw domowych, która ucierpiała w wyniku wysokiej inflacji. Doprowadzi to do wzrostu wydatków konsumpcyjnych. Rynek pracy pozostaje silny - powiedziała na konferencji prasowej Christine Lagarde.

Inflacja w Polsce w lutym - według ekonomistów - osiągnęła swój szczyt, który wyniósł 18,4 proc. w porównaniu do 17,2 proc. miesiąc wcześniej. Dynamika cen osiągnęła tym samym najwyższy poziom od 1996 r. W ujęciu miesięcznym ceny rosły w tempie 1,2 proc. 

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: HICP | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »