Reklama

WHO: Nie uzależniajmy zagranicznych podróży tylko od szczepień

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nawołuje do zniesienia lub ograniczenia obostrzeń w podróżach międzynarodowych. Argumentuje, że nie mają one uzasadnienia, bo środki zapobiegawcze przeciwko rozprzestrzenianiu się wariantu Omikron okazały się nieskuteczne. WHO apeluje też aby szczepienia przeciwko Covid-19 nie były jedynym warunkiem wjazdu do krajów i przypomina, że wiele państw nie ma dostępu do szczepionek.

Kiedy pod koniec 2021 roku pojawił się Omikron, nowy wariant Covid-19, wiele krajów zawiesiło loty do południowej Afryki, gdzie wariant ten został wykryty. Decyzje miały ograniczyć ekspansję Omikrona na inne kontynenty. Jednak podjęte działania wykazały - jak to określa WHO - "nieskuteczność tych środków w czasie". Dlatego organizacja apeluje o rozluźnienie ograniczeń w podróżach międzynarodowych. Uzasadnia, że obostrzenia "nie przynoszą wartości dodanej i przyczyniają się do stresu społecznego i gospodarczego, których doświadczają państwa".

WHO przypomina: Nie wszyscy mają dostęp do szczepionek

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa także rządy, by nie uzależniały wjazdu do krajów wyłącznie od dowodu szczepień przeciwko Covid-19. Uzasadnia, że nie wszystkie państwa mają taki sam dostęp do szczepionek. WHO zachęca do przyspieszenia badań i rozwoju nowych technologii szczepień. Zwraca uwagę, że obecnie technologia ta opiera się na strzykawkach, których dostępność w wielu krajach jest ograniczona. "Szybkie opracowanie alternatywnych postaci szczepionek, takich jak szczepionki donosowe, mogłoby zwiększyć łatwość ich podawania na obszarach o niskich zasobach lub trudnodostępnych". Ponadto - podkreśla - istnieje potrzeba dalszych prac nad szczepionkami, które zapewnią większą odporność we wszystkich wariantach.

Reklama

WHO wyraża też opinię, że turyści nie powinni ponosić kosztów za nakładane na nich ograniczenia podczas podróży - noszenie masek, badania diagnostyczne, szczepienia a także izolację i kwarantannę. "Powinny być one oparte na ocenie ryzyka i nie powinny obciążać finansowo podróżnych" - zapewnia WHO. 

WHO: Ostrożnie z optymizmem, pandemia wciąż jest groźna

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed "ryzykiem zbyt optymistycznych wypowiedzi na temat stanu pandemii". Podkreśla, że nadal stanowi ona zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. "W dalszym ciągu wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie ludności na całym świecie, stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się na skalę międzynarodową i zakłóceń w ruchu międzynarodowym oraz wymaga skoordynowanej reakcji międzynarodowej" - czytamy w komunikacie.

Ewa Wysocka

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »