Więcej dla premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu

W przyszłym roku wydatki Kancelarii Premiera wzrosną o blisko 4 mln zł, a Kancelarii Prezydenta - o około 11 mln zł - zakłada projekt budżetu państwa na 2011 r. Wzrosnąć mają też budżety Kancelarii Sejmu - mniej więcej o 6 mln zł - oraz Senatu - o 14 mln zł.

W przyszłym roku wydatki Kancelarii Premiera wzrosną o blisko 4 mln zł, a Kancelarii Prezydenta - o około 11 mln zł - zakłada projekt budżetu państwa na 2011 r. Wzrosnąć mają też budżety Kancelarii Sejmu - mniej więcej o 6 mln zł - oraz Senatu - o 14 mln zł.

110 mln złotych dla premiera

W projekcie budżetu na 2011 rok na Kancelarię Premiera przeznaczono ponad 110 mln zł (to o prawie 4 mln zł więcej niż w budżecie na 2010 rok, gdy na wydatki Kancelarii zaplanowano ok. 106 mln zł).

Ponad 95 mln zł zaplanowano w projekcie na przyszły rok na wydatki bieżące jednostek budżetowych, ponad 12 mln zł - dotacje i subwencje, ponad 2,4 mln zł - świadczenia na rzecz osób fizycznych oraz 500 tys. zł - wydatki majątkowe.

Na administrację publiczną Kancelarii Premiera zaplanowano w przyszłym roku ok. 106,9 mln zł (ok. 4 mln zł więcej niż w budżecie na 2010 rok - 102,9 mln zł). Z tej sumy - według projektu - ponad 82,7 mln zł otrzymają urzędy naczelnych i centralnych organów administracji rządowej, ok. 8,4 mln zł - Ośrodek Studiów Wschodnich, ok. 8,8 mln zł - Krajowa Szkoła Administracji Publicznej.

Reklama

170 mln złotych dla prezydenta

W projekcie na 2011 rok zwiększono wydatki na Kancelarię Prezydenta - wyniosą one ponad 169,8 mln zł (w budżecie na 2010 rok planowane wydatki Kancelarii wyniosły ponad 158,4 mln zł). W sumie 169,8 mln zł znalazły się - wydatki bieżące jednostek budżetowych - ok. 126,5 mln zł, dotacje i subwencje - 30 mln zł, wydatki majątkowe - ponad 12,5 mln zł oraz świadczenia na rzecz osób fizycznych 703 tys. zł.

W planowanych na przyszły rok wydatkach Kancelarii Prezydenta ponad 139,8 mln zł przeznaczonych zostanie na urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa (w poprzednim roku przeznaczono na nie ponad 116,4 mln zł). Najwięcej - ponad 110,3 mln zł - przeznaczono na urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa (w budżecie na 2010 rok - ok. 73 mln zł).

O ok. 2,5 mln zł zwiększono wydatki na BBN - w projekcie budżetu na 2011 roku wynoszą one ponad 16,7 mln zł; w budżecie na 2010 rok wyniosły ok. 14,2 mln zł. W projekcie na przyszły rok więcej pieniędzy przeznaczono także na odznaczenia państwowe - 10 mln zł (w budżecie na 2010 rok była to suma ponad 4,8 mln zł).

431 mln dla Sejmu

Blisko 431 mln złotych wyniosą w przyszłym roku wydatki Kancelarii Sejmu - zakłada projekt budżetu państwa na 2011 rok. Około 80,7 mln złotych przeznaczone jest na świadczenia dla osób fizycznych, 328,7 mln zł na wydatki bieżące jednostek budżetowych, a 21,2 mln na wydatki majątkowe.

W porównaniu z rokiem 2010 roku planowany budżet Kancelarii Sejmu zwiększył się o niecałe 6 mln zł. W 2010 roku Kancelaria miała do dyspozycji około 395 mln zł.

Przewodniczący sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich Jerzy Budnik przypomniał, że w lipcu komisja pozytywnie zaopiniowała wstępny projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2011 rok. Jak zaznaczył, "został on skrojony na miarę potrzeb i możliwości". - Jest to bardzo oszczędnie skonstruowany budżet. Mimo to daje szansę, by zrealizować najważniejsze zadania, przed którymi stoi Sejm w przyszłym roku - ocenił w rozmowie Budnik.

Zaznaczył, że wzrost wydatków w porównaniu z rokiem ubiegłym jest niewielki i wynosi niecałe 2 proc.

Budnik zwrócił uwagę, że dodatkowe środki są potrzebne kancelarii m.in. w związku z rozpoczynającą się w lipcu 2011 roku polską prezydencję w Unii Europejskiej oraz w związku ze zmianą kadencji Sejmu. Chodzi o środki przeznaczane m.in. na odprawy dla posłów, którzy nie dostaną się po wyborach parlamentarnych do Sejmu oraz na organizacje biur poselskich dla nowo wybranych posłów.

Jak dodał, Kancelaria Sejmu przewidziała odprawy dla około 300 posłów. - Odprawy stanowią trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia posła - powiedział. Jeżeli będzie ich potrzeba mniej - tłumaczył - środki te zostaną przesunięte na inny cel.

- Zostały zamrożone wynagrodzenia posłów oraz kwoty ryczałtów na prowadzenie biur poselskich - podkreślił szef sejmowej komisji regulaminowej.

176 mln dla Senatu

Kancelaria Senatu ma - zgodnie z projektem budżetu na 2011 rok - otrzymać 176,2 mln zł, w tym 60 mln zł dotacji i subwencji. Na świadczenia dla osób fizycznych Kancelarii Senatu zaplanowano około 17,8 mln zł, na wydatki bieżące jednostek budżetowych - 78,4 mln zł, a na wydatki majątkowe - blisko 20 mln. Projekt przewiduje ponadto, że około 75 mln zł Senat przeznaczy na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.

W 2010 roku budżet Kancelarii Senatu wyniósł blisko 162 mln zł (wzrost o blisko 14 mln zł).

Główna księgowa Kancelarii Senatu Marianna Wąsowska-Napierała zaznaczyła w rozmowie z PAP, że wzrost wydatków jest związany przede wszystkim z polską prezydencją w UE oraz ze zmianą kadencji Senatu. Na ten pierwszy cel zaplanowano około 5,5 mln zł (w tym około 2,4 mln zł na odprawy dla senatorów, którzy nie zostaną ponownie wybrani). Koszty prezydencji wyniosą z kolei około 3,6 mln zł - poinformowała.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »