Więcej spraw pacjent załatwi przez internet

Przez Internetowe Konto Pacjenta można już wybrać lub zmienić lekarza pierwszego kontaktu. To kolejna użyteczna funkcja w IKP, a w przyszłości możliwy będzie też zapis do specjalisty. Od 8 stycznia obowiązkowe będą e-recepty, ale pacjent może otrzymać papierowy wydruk informacyjny.

Początek roku to nie tylko obowiązkowa e-recepta, bo działa już zapowiadane wcześniej poszerzenie funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta o możliwość wyboru lub zmiany lekarza pierwszego kontaktu (także pielęgniarki i położnej). Przydatna funkcja, bo nie trzeba - tak jak dotychczas - w tym celu iść do placówki i wypełniać tam papierowej deklaracji, ale można to robić zdalnie.

Tak funkcja została włączona na przełomie roku. Po zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta, trzeba wejść w zakładkę "Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna" i w e-deklaracje, a potem wybrać miasto, placówkę i lekarza.

Reklama

Niezależnie od tego czy zdalnie czy tradycyjnie, bezpłatnie można to zrobić dwa razy w roku kalendarzowym, a za kolejną zmianę w tym samym roku opłata wynosi 80 zł.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia tłumaczy, że taka opłata wynika z ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej i funkcjonuje od wielu lat, a jej celem miałoby być ograniczenie "turystyki między gabinetami", ale skala tego zjawiska jest niewielka, że poważnie rozważana jest likwidacja tej opłaty.

Trwają prace nad kolejnymi funkcjami w ramach IKP, m.in. wprowadzenie możliwości zarejestrowania się przez konto pacjenta do lekarza specjalisty - w tym roku ruszy pilotaż takiej usługi. Ma to działać podobnie jak w prywatnych sieciach medycznych - pacjent będzie widział listę z poszczególnymi miastami i konkretnymi placówkami, specjalistami oraz dostępne wolne terminy.

IKP to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, a można się do niej zalogować poprzez Profil Zaufany (można go potwierdzić m.in. poprzez bankowość elektroniczną). - Teraz liczba użytkowników IKP zbliża się do 1 miliona, ale cały czas rośnie i zakładamy, że wraz z popularyzacją e-recepty coraz więcej pacjentów będzie korzystało z tego konta - mówi Janusz Cieszyński.

Od 8 stycznia będzie obowiązkowa e-recepta. Pacjent będzie mógł otrzymać czterocyfrowy kod SMS-em, który przedstawi w aptece wraz z numerem pesel lub dostać elektroniczną receptę mailem. Jeśli ktoś nie korzysta z takich cyfrowych form, będzie mógł otrzymać wydruk informacyjny, który wygląda tak jak zwykła recepta.

Obowiązkowa e-recepta ma kilka zalet, bo nie można jej zgubić, jest czytelna, a w IKP można sprawdzić także dawkowanie leku.

Dla osób przyjmującej leki na stałe będzie mogła być wystawiana roczna e-recepta. W przypadku recepty papierowej należałoby wystawić 12 kolejnych recept, a teraz będzie można wystawić jedną i wykupywać opakowanie, po opakowaniu. Nie dotyczy to antybiotyków, bo termin ważności recepty na te grupę leków wynosi siedem dni.

Monika Krześniak-Sajewicz

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: e-zdrowie | e-administracja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »