Wielka zmiana w podatkach przesunięta. "W tym roku na pewno nie będzie"

Krajowy System e-Faktur nie zostanie uruchomiony 1 lipca 2024 - przekazał w piątek minister finansów Andrzej Domański. Jako powód wskazał "krytyczne błędy" w działaniu systemu. Resort planuje przesunięcie terminu - data zostanie określona po zakończeniu planowanego audytu. - W tym roku obowiązkowego KSeF-u na pewno nie będzie - zapowiedział minister.

Wykryliśmy krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r. - stwierdził minister finansów. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur - dodał. 

KSeF jednak później. Nowy system miał działać od lipca 2024 r.

Resort finansów planuje audyt, po którego przeprowadzeniu podejmie decyzję o nowej dacie uruchomienia KSeF.

- Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu, dlatego już dziś opublikowany zostanie przetarg na zewnętrzny audyt systemu. Być może wykaże on potencjalne kolejne błędy - powiedział minister.

Reklama

- Jeżeli audyt wskaże na poważne uchybienia po stronie wcześniejszego kierownictwa to będą wyciągane konsekwencje, ale w tej chwili jest na to za wcześnie - dodał Domański. - Chciałbym, żeby to jasno wybrzmiało: KSeF w Polsce będzie wprowadzony. To jest rozwiązanie w mojej opinii potrzebne (...) natomiast nie możemy sobie pozwolić na jeden dzień, w którym KSeF nie działa tak jak powinien - podkreślił. 

- Na mnie, jako na ministrze finansów ciąży odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, ale także, a może nawet przede wszystkim - za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce - podkreślił szef resortu.

Resort finansów chce współpracować z przedsiębiorcami

Wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda wyjaśnił, na czym polegają problemy, które zidentyfikowano. 

- Błędy, które są związane z prowadzeniem Krajowego Systemu e-Faktur to przede wszystkim przepustowość. To jest to, co przedsiębiorcy najbardziej mogą odczuć, a mianowicie: wejście do KSeF może być zablokowane właśnie poprzez brak odpowiedniego narzędzia, kodu, powodując, że nie będą mogli wystawić e-faktur - mówił wiceminister.

Jako drugi z błędów wskazał możliwość reagowania na błędy po stronie informatycznej po stronie firm. 

- Ten system powinien zabezpieczać możliwość działania, jeżeli te błędy się pojawią przede wszystkim u przedsiębiorcy. Żeby miał komfort (...) prowadzenia działalności gospodarczej to zabezpieczenie musi umożliwiać, że wystawi tą fakturę a ta faktura i tak trafi do systemu KSeF, a co za tym idzie - naszym priorytetem jest, aby przedsiębiorcy nie odczuli zbytnio przejścia na poziom na poziom e-faktur z faktur papierowych - mówił Łoboda. 

Ministerstwo planuje konsultacje z przedstawicielami firm, aby, jak podkreślił Domański, "KSeF wprowadzony został nie wbrew, ale wraz i przy pełnym współdziałaniu ze środowiskami przedsiębiorców w naszym kraju".

- Chcemy, aby prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie wiązało się z tak wysokim poziomem nieprzewidywalności, do którego w mojej ocenie prowadziłoby wprowadzenie KSeF 1 lipca 2024 roku - tłumaczył.

Czym jest KSeF?

Krajowy System e-Faktur to platforma, za pośrednictwem której przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury elektroniczne. Jest to rozwiązanie dobrowolne od 2022 roku, zaś obowiązkowe miało stać się od lipca 2024 roku. System miał pozwolić na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Stwierdzono także, że szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco - w czasie rzeczywistym - informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych, w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »