Wielkie pieniądze na walkę z komarami

Szef MSWiA Jerzy Miller uruchomił dziś 7,5 mln złotych na odkomarzanie zalanych terenów w województwach: świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Razem na ten cel przyznano już 9,5 mln złotych. Łącznie na różne działania związane z tegoroczną powodzią MSWiA przekazało do tej pory 445,1 mln złotych.

Na walkę z plagą komarów w miejscowościach dotkniętych powodzią w Świętokrzyskiem, na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu samorządy otrzymały dziś po 2,5 mln złotych. W piątek (11 czerwca) 2 mln złotych dostała też Małopolska.

Cały czas trwają wypłaty bezzwrotnych zasiłków dla osób poszkodowanych przez żywioł. Pieniądze otrzymało już ponad 19,4 tys. powodzian. Według danych z województw na 16 czerwca br. wskutek żywiołu ucierpiało 38,9 tys. osób.

Jak informują wojewodowie, dotknięte przez powódź zostały 743 gminy. Na ich terenie będą obowiązywać uproszczone procedury budowlane - zamiast wniosku o wydanie pozwolenia na budowę powodzianie złożą jedynie zgłoszenie do urzędu gminy.

Reklama

Dane te mogą ulec zmianie, ponieważ województwa cały czas przekazują informacje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W związku z powodzią Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji uruchomił do tej pory w sumie 445,1 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa, w tym:

- 212,4 mln złotych na zasiłki dla powodzian,

- 94,6 mln złotych dla samorządów i regionalnych zarządów gospodarki wodnej na działania przeciwpowodziowe,

- 108,1 mln złotych na naprawę wałów i innych urządzeń melioracji wodnej,

- 20,5 mln złotych na odbudowę zniszczeń spowodowanych przez osuwiska i badania geologiczne osuwisk,

- 9,5 mln złotych na walkę z plagą komarów na zalanych terenach w województwie małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim.

Cztery gminy w Małopolsce dotknięte powodzią - Szczucin, Szczurowa, Wietrzychowice i Brzeszcze - otrzymają 2 mln zł na walkę z komarami. W środę pieniądze powinny trafić do gmin - poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.O dofinansowanie akcji odkomarzania zalanych podczas powodzi terenów wojewoda małopolski Stanisław Kracik wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji."W gminach Szczucin, Szczurowa, Wietrzychowice i Brzeszcze rozlewiska były największe. Woda stała tam bardzo długo i problem komarów był najbardziej uciążliwy. Odkomarzanie na terenach tych gmin obejmie ok. 22 tys. ha" - powiedziała PAP Sieradzka.

W Szczucinie opryski są wykonywane od kilku dni. "Ja jestem zadowolony z efektu. Populacja komarów wyraźnie się zmniejszyła. Opryski były wykonywane na terenie całej gminy, poza obszarami upraw ekologicznych" - powiedział PAP burmistrz Szczucina Jan Sipior. Dodał, że koszt akcji wyniesie w jego gminie ok. 900 tys. zł.

Z komarami walczą także inne gminy

w Małopolsce, m.in. Tarnów. Bochnia przeznaczyła na ten cel ze swojego budżetu ok. 50 tys. zł. Opryski wykonano w miejscowościach: Siedlec, Chełm, Stanisławice, Cikowice, Damienice, Proszówki i Baczków. "Koncentrowaliśmy się na terenach zamieszkanych przez ludzi. Efekty już są, ale żeby skutek był dobry, konieczne byłyby opryski na większym obszarze" - powiedział PAP wójt Bochni Jerzy Lysy. Jak dodał, na to jednak potrzebne są pieniądze.

Obecnie trwają opryski w powiecie oświęcimskim - w gminach Przeciszów, Chełmek i w samym Oświęcimiu. Jak poinformowało biuro prasowe wojewody małopolskiego, w najbliższych dniach planowane jest odkomarzanie m.in. na terenie gmin Brzeszcze, Zator, Osiek, Kęty i Libiąż.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: gminy | powódź | szef MSWiA | MSWiA | Jerzy Miller
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »