Wieża wiertnicza już stoi. W Szaflarach powstanie najgłębszy na świecie odwiert geotermalny

W Szaflarach koło Zakopanego planowany jest najgłębszy na świecie odwiert geotermalny. W niedzielę zakończono ustawianie wieży wiertniczej, która posłuży do wydrążenia odwiertu o głębokości 7 km. Konstrukcja stalowej wieży ma ok. 60 metrów wysokości. Sam odwiert ma się rozpocząć wkrótce.

- Ustawienie wieży, która wcześniej była złożona w pozycji leżącej, rozpoczęło się w niedzielę rano. Wszystko poszło zgodnie z planem. W ciągu najbliższych trzech dni zaplanowana jest kolaudacja, czyli komisyjne sprawdzenie zgodności wykonanych robót, a następnie nastąpi rozruch i rozpocznie się drążenie siedmiokilometrowego otworu" - przekazał wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

Ustawianie wieży wiertniczej opóźniło się o ok. trzy miesiące z uwagi na warunki geologiczne. Początkowo drążenie miało rozpocząć się na początku roku. Ponieważ odwiert badawczo-eksploatacyjny jest zlokalizowany na starym korycie Białego Dunajca, konieczne było solidne utwardzenie gruntu. Miejscami trzeba było wybrać ziemię nawet do głębokości czterech metrów, a następnie utwardzić podłoże żwirem i płytami betonowymi.

Reklama

Trzy scenariusze eksploatacji

Specjaliści spodziewają się, że woda na głębokości 7 km będzie miała temperaturę nawet do 180 stopni Celsjusza. Gorąca woda ma m.in. zasilić sieć ciepłowniczą w gminie Szaflary oraz w sąsiednim Nowym Targu.

Zakładane są trzy warianty eksploatowania tego otworu. Pierwszy to pobieranie zasobów gorących wód z głębokości docelowej, czyli 7 km. Jeżeli okaże się, że na tej głębokości nie ma odpowiedniej ilości ciepłej wody, to zostanie zastosowany drugi wariant, czyli pobór wody z głębokości 5 km. Trzeci wariant to pobór wody z głębokości 3,6 km.

Koszt inwestycji w całości finansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 132 mln zł.

Odwiert wykonuje firma UOS Drilling. Średnica otworu będzie zróżnicowana i będzie zaczynała się od 13 cali i zawężała teleskopowo, stosownie do głębokości. W celu wydobycia urobku będzie wytłaczana ciecz, która jednocześnie będzie chłodziła głowicę wiercącą.

Podhale stawia na geotermię

Tzw. niecka podhalańska uważana jest za jeden z najbardziej obiecujących terenów geotermalnych w kraju (liczne małopolskie termy już tu działają). Warto podkreślić, że gorących wód można się spodziewać tutaj już na głębokości 3-4 tys. metrów.

Gmina Szaflary wykonała również projekty sieci geotermalnej w miejscowościach Szaflary, Zaskale, Bór i Bańska Niżna, gdzie zaprojektowano sieć o długości ok. 76,2 km, w tym ok. 1070 przyłączy. Wartość inwestycji to 4,4 mln zł, w tym 85 proc. zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: odwiert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »