Wniosek o dodatek osłonowy jeszcze w poniedziałek. Do końca listopada – inne dodatki

Na złożenie wniosków o dodatki: węglowy i dla innych paliw opałowych oraz 300 plus dla ucznia został tylko miesiąc. Lepiej zrobić to jak najszybciej, aby pieniądze wpłynęły na nasze rachunki do końca roku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dodatek osłonowy - w tym przypadku czasu już właściwie nie ma. Wnioski można składać jeszcze tylko w poniedziałek w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania. W praktyce przyjmowaniem wniosków zajmują się gminne i miejskie jednostki organizacyjne zajmujące się pomocą społeczną, np. MOPS czy GOPS. Wniosek można również złożyć elektronicznie przez system ePUAP. A jak z innymi dodatkami?

Reklama

Wniosek o dodatek węglowy można składać do 30 listopada

Ostateczny termin składania tego wniosku upływa 30 listopada. Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 60 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł, warto się zatem pośpieszyć.

Dodatek węglowy ma przysługiwać gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Inne paliwa niż węgiel? Także do końca listopada

W tym przypadku wysokość dodatku zależy od rodzaju źródła ciepła. Najwięcej można dostać w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy - jednorazowo otrzymamy tyle samo, co w dodatku węglowym, a więc 3 tys. zł. Jeżeli mamy kocioł olejowy, wówczas dopłata wyniesie 2 tys. zł. Przy opalaniu drewnem możemy liczyć na wsparcie w wysokości 1 tys. zł. Najmniejsze wsparcie otrzymają posiadacze kotłów gazowych zasilanych przez gaz LPG - tylko 500 zł.

Oczywiście, również w tym przypadku trzeba mieć wpis do CEEB.

Dobry start, czyli 300 plus też jeszcze przez miesiąc

Świadczenie z programu Dobry start w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych dodatków, także o pieniądze na wyprawkę szkolną występujemy do urzędu gminy. Można to zrobić osobiście albo drogą pocztową lub elektroniczną.

Po raz pierwszy w 2022 roku o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych, jednak w ich przypadku wnioski można składać wyłącznie drogą tradycyjną (np. drogą pocztową lub podczas osobistej wizyty w urzędzie).

Krzysztof Maciejewski

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek węglowy | ogrzewanie węglem | szkolna wyprawka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »