Wnorowski, RPP: Inflacja w lutym nie przekroczy 20 proc. Od marca wyraźne spadki
Członek RPP Henryk Wnorowski jest zdania, że inflacja w styczniu wyniosła ok. 17 proc. Przewiduje jednocześnie, że w lutym inflacja nie zbliży się do 20 proc., za to od marca zacznie się bardzo wyraźnie obniżać. - CPI w połowie roku będzie na takim poziomie, że dyskusja o wydłużeniu wakacji kredytowych będzie bezprzedmiotowa - dodał Wnorowski.
"Oczekuję, że odczyt (w styczniu - PAP) będzie także bardzo dobry. Bedzie nieco wyższy niż 16,6 proc. (w grudniu - PAP), ale to może być ciągle poniżej 17 proc., a jeśli nawet, to niewiele powyżej 17 proc. Obawiam się nieco lutego. Przypominam, że w lutym mieliśmy inną podstawę. Luty 2022 r. to był miesiąc wprowadzenia pierwszej tarczy antyinflacyjnej. (...) Ale i tak w mojej ocenie nie ma w ogóle zagrożenia, żebyśmy się w ogóle zbliżyli do 20 proc. Od marca oczekuję bardzo wyraźnych spadków inflacji" - powiedział Wnorowski w TVP3 Białystok.
Według członka RPP inflacja w połowie roku będzie na takim poziomie, że rząd nie zdecyduje się na przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 r.
"Pan minister Soboń powiedział, że on oczekuje, że w lipcu czynnikiem włączającym ewentualnie pomoc dla kredytobiorców to będzie (inflacja na poziomie - PAP) 12-13 proc. (...) Uważam, że będziemy poniżej tej granicy wrażliwości - w ocenie ministra Sobonia - i ta dyskusja będzie bezprzedmiotowa" - powiedział Wnorowski.
W poniedziałek rano do pytania o to, czy resort finansów będzie rekomendował wakacje kredytowe również w 2024 r. odniósł się na antenie radia RMF wiceminister finansów Artur Soboń. "Będziemy się nad tym zastanawiać w połowie roku, patrząc na sytuację związaną z inflacją i poziomem stóp procentowych" - stwierdził Soboń.
Również w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzje w sprawie wakacji kredytowych zależne są od sytuacji inflacyjnej w dalszej części roku.
W 2023 z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r. na własne potrzeby mieszkaniowe w polskim złotym. Można odroczyć płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale.
Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Zobacz również: