Wreszcie rodacy coś widzą w jasnych barwach!
W kwietniu w większości grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest optymistycznie - wynika z badania GUS.
Najlepiej oceniają ją jednostki usługowe z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (lepiej niż w marcu i przed rokiem) oraz z sekcji informacja i komunikacja (mniej korzystnie niż w marcu i przed rokiem) - wynika z badania. Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa.
"W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 35 (przed miesiącem plus 30). Poprawę koniunktury odnotowuje 40 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w marcu odpowiednio 37 proc. i 7 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja w tym zakresie nie ulega zmianie. Odnotowywany jest szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżącego popytu i sprzedaży, bardziej korzystnie jest oceniana aktualna sytuacja finansowa" - napisano w komentarzu do badania.
Z badania wynika, że również prognozy w tym zakresie są bardziej optymistyczne.
"Dyrektorzy jednostek sygnalizują wolniejszy niż w marcu wzrost bieżących cen, ale jednocześnie przewidują, że ceny będą rosnąć szybciej niż prognozowano przed miesiącem. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć szybciej niż przewidywano w marcu" - dodano.
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 15 (w marcu plus 17).
"Poprawę koniunktury odnotowuje 21 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc. (w marcu odpowiednio 22 proc. i 5 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy odnotowują niewielki wzrost bieżącego popytu, sprzedaży usług oraz poprawę sytuacji finansowej. Również prognozy w tym zakresie są korzystne" - napisano.
"Dyrektorzy jednostek zgłaszają utrzymywanie się spadku bieżących cen, a na następne miesiące przewidują ich nieznaczny wzrost. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć nieco szybciej niż się tego spodziewano w marcu" - dodano.
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 6 (w marcu minus 3).
Zobacz wskaźniki dla firm na stronach BIZNES INTERIA.PL
"Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 22 proc. (w marcu odpowiednio 19 proc. i 22 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek odnotowują stabilizację bieżącego popytu i sprzedaży przy negatywnych ocenach bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej. Nadal korzystne są prognozy popytu i sprzedaży usług" - napisano.
"Dyrektorzy jednostek sygnalizują szybszy niż w marcu wzrost bieżących i przyszłych cen. Planowana skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza od zapowiadanej w marcu" - dodano.
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 6 (w marcu 0).
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL
"Poprawę koniunktury odnotowuje 23 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 17 proc. (w marcu odpowiednio po 18 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z lepszych niż przed miesiącem zarówno ocen bieżących, jak i przewidywań dotyczących popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej.
Z badania wynika, że sygnalizowany jest szybszy niż w marcu wzrost bieżących i przyszłych cen usług oraz że w tej grupie jednostek usługowych można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia.
- - - - -
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu oceniany jest korzystnie, na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ale gorzej niż przed rokiem - wynika z badania GUS.
Utrzymują się korzystne prognozy portfela zamówień i produkcji. Przewidywania dotyczące terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych wskazują na możliwość niewielkiej poprawy, zmniejszają się bieżące trudności w tym zakresie.
"Zarówno w kwietniu jak i w marcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym oceniany jest pozytywnie (plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 16 proc. (przed miesiącem odpowiednio 21 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w badaniu.
Z badania wynika, że przedsiębiorcy sygnalizują zwiększenie krajowego i zagranicznego portfela zamówień, przy czym krajowy portfel zamówień rozszerzany jest nieco szybciej niż zagraniczny.
"Bieżąca produkcja jest zwiększana, a odpowiednie prognozy utrzymują się na poziomie sprzed miesiąca. Stan zapasów wyrobów gotowych zbliżony jest do odpowiedniego. Poziom należności raportowany przez respondentów zwiększa się. Zmniejszają się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. Dyrektorzy przewidują nieznaczne redukcje zatrudnienia, mniejsze niż zakładano w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do przewidywanego w marcu" - napisano.
"W kwietniu 16 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 70 proc. jako wystarczające, a 14 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 20 proc., 68 proc., 12 proc.)" - dodano.
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 73 proc., podobnie jak przed rokiem (w styczniu br. wynosiło 72 proc.).
- - - - -
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej jest w kwietniu oceniany negatywnie, nieznacznie lepiej niż przed miesiącem, choć nieco gorzej niż przed rokiem - wynika z czwartkowego komunikatu GUS.
"Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej jest w kwietniu oceniany negatywnie, nieznacznie lepiej niż przed miesiącem, choć nieco gorzej niż przed rokiem. W bieżącym miesiącu część diagnostyczna wskaźnika syntetycznego nadal utrzymuje się na poziomie wyższym od prognostycznej. Część diagnostyczna utrzymuje się na poziomie ocen sprzed miesiąca, podczas gdy część prognostyczna kształtuje się na wyższym niż w marcu poziomie" - napisano w komunikacie.
"W stosunku do kwietnia ubiegłego roku w obu przypadkach odnotowano pogorszenie - większe w części prognostycznej. W kwietniu dyrektorzy jednostek budowlano-montażowych, handlowych i usługowych oceniają sytuację negatywnie, a przemysłowych - pozytywnie" - dodano.
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL
Metodologia obliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator - SI) oparta jest na metodologii wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator - ESI) opracowanego i obliczanego przez Komisję Europejską dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, Strefy Euro i Unii Europejskiej ogółem. Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług. Do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50 proc. dla przetwórstwa przemysłowego, 6 proc. dla budownictwa, 6 proc. dla handlu, 38 proc. dla usług. Są to zaadoptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej wynoszące odpowiednio: 40 proc. dla przemysłu, 30 proc. dla usług, 5 proc. dla budownictwa, 5 proc. dla handlu, 20 proc. dla konsumentów.
Pobierz za darmo: program PIT 2010