Wrzucimy 2 mld zł do Kompanii Węglowej i co dalej?

- Nowa Kompania Węglowa będzie potrzebować jeszcze ok. 2 mld zł finansowania do końca pierwszego półrocza 2016 roku - poinformował prezes KW Krzysztof Sędzikowski.

Cele Nowej KW do 2017 roku obejmują osiągnięcie 2,19 mld zł EBITDA, sprzedaż ponad 28 mln ton węgla rocznie i koszt wydobycia około 200 zł/tonę. Zarząd Kompanii Węglowej przedstawił założenia biznesplanu spółki celowej (SPV), która roboczo nazywa się "Nowa KW". SPV utworzona zostanie przez Węglokoks, który wniesie tam kapitał zakładowy (gotówkę) oraz zobowiązania handlowe wobec KW. Spółka ma przejąć w pierwszym etapie cztery kopalnie KW (KWK Jankowice, KWK Chwałowice, KWK Rydułtowy-Anna, KWK Marcel). W drugim etapie nowi inwestorzy wniosą kapitał do SPV i docelowo Nowa KW składać się będzie z 11 kopalń, przeniesionych ze "starej" Kompanii Węglowej.

Reklama

Biznesplan "Nowej KW" zakłada poprawę wyników w stosunku do 2014 roku dzięki wydzieleniu nierentownych kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz zmianie modelu działania i optymalizacji kosztów działalności.

W celu realizacji biznesplanu "Nowa KW" będzie potrzebować od 2,0 do 3,2 mld zł finansowania od inwestorów i banków, z czego 1,2 mld zł ma stanowić dług przeniesiony ze "starej KW".

- Kluczowe jest przeniesienie długu finansowego ze "Starej KW" do "Nowej KW". "Nowa KW" będzie potrzebować jeszcze około 2 mld zł finansowania do końca pierwszego półrocza 2016 roku. Po 1 mld zł w drugiej połowie 2015 roku i 1 mld zł w pierwszej połowie 2016 roku. Nie mogę jeszcze powiedzieć, jacy inwestorzy zapewnią nam finansowanie, prowadzimy rozmowy zarówno z inwestorami finansowymi, jak i branżowymi - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes KW Krzystof Sędzikowski.

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk poinformował, że resort skarbu do końca kwietnia lub na początku maja chce mieć krótką listę inwestorów zainteresowanych udziałami w Nowej Kompanii Węglowej.

- Do końca kwietnia lub na początku maja chcemy mieć krótką listę inwestorów zainteresowanych zakupem udziałów w Nowej KW - powiedział dziennikarzom Kowalczyk.

Docelowa struktura finansowania podmiotu zakłada około 1,4 mld zł długu finansowego i kapitały własne na poziomie około 2 mld zł.

Z założeń biznesplanu wynika, że wydobycie węgla w "Nowej KW" w 2015 roku ma wzrosnąć do 26,3 mln ton z 24,2 mln ton w 2014 roku, a w 2017 roku ma osiągnąć poziom 28,5 mln ton. W kolejnych latach, do 2020 roku, wydobycie ma wynosić rocznie 28,3 mln ton.

EBITDA "Nowej KW" ma wynieść około 1,4 mln zł w 2015 roku i około 2,190 mld zł w 2017 roku. W 2014 roku EBITDA Kompanii Węglowej wyniosła około 660 mln zł.

Wśród celów "Nowej KW" do 2017 roku jest zwiększenie udziału asortymentów grubych i węgla koksowego do kilku milionów ton, dostosowanie wolumenu produkcji do możliwości sprzedaży, wdrożenie programu efektywności wydobycia, wprowadzenie 6. dnia pracy w zakładach produkujących najlepiej zbywalny węgiel (w tej chwili to trzy kopalnie), nowy uproszczony system motywacyjny dla pracowników.

Biznesplan zakłada, że sprzedaż eksportowa będzie wynosić rocznie ponad 3 mln ton.

BRZESZCZE MOŻE TRAFIĆ DO INWESTORA W MARCU-KWIETNIU

Prezes Sędzikowski poinformował, że transakcja sprzedaży przez Kompanię Węglową kopalni Brzeszcze możliwa jest jeszcze w marcu lub kwietniu.

- Transakcja sprzedaży kopalni Brzeszcze może nastąpić w marcu-kwietniu. Prowadzimy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi Brzeszcze. Może być tak, że będziemy blisko ich finalizacji zanim wniesiemy ją do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a to wniesienie mamy zaplanowane do końca marca - powiedział Sędzikowski.

Tauron informował, że jest wstępnie zainteresowany przejęciem całości lub części aktywów kopalni KWK Brzeszcze, 16 stycznia. Zaznaczał wówczas, że ostateczna decyzja w sprawie kupna aktywów będzie poprzedzona szczegółową analizą, w tym ekonomiczną i techniczną, potwierdzającą możliwość efektywnego ekonomicznie wydobycia węgla.

KWK Brzeszcze jest jedną z czterech najmniej rentownych kopalń Kompanii Węglowej, która ma, według założeń planu naprawczego KW, trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W 2014 roku jej wydobycie wyniosło ponad 900 tys. ton, a szacunkowa strata EBIT wyniosła prawie 230 mln zł.

KW CHCE SZYBKO POZBYĆ SIĘ ZAPASÓW WĘGLA

Prezes Sędzikowski poinformował, że na poziomie operacyjnym w 2014 roku Kompania Węglowa wygenerowała ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. Poziom zobowiązań krótkoterminowych KW na koniec grudnia zeszłego roku wynosił 3,95 mld zł.

- Zakładamy, że do końca maja/czerwca nasz deficyt gotówkowy wyniesie około 950 mln zł, z czego 350 mln zł otrzymaliśmy w formie zaliczki od Węglokoksu. Czekamy jeszcze na kolejne 150 mln zł z Węglokoksu plus chcemy pokryć ten deficyt ze sprzedaży zapasów węgla - powiedział.

Na początku roku zapasy węgla w Kompanii Węglowej sięgały 5,5 mln ton. Obecnie ich poziom spadł do około 3 mln ton.

- Mamy zamówienia i kontrakty na sprzedaż 2,5 mln ton węgla. Z tej wielkości 0,5 mln ton trafi na eksport. Rozmawiamy z bankami, żeby zdjęły one zabezpieczenia kredytów na 3 mln ton zapasów, gdyż chcemy je również sprzedać - powiedział Sędzikowski.

Nie skomentował zarzutów konkurencji, że sprzedaje węgiel poniżej kosztów wydobycia, zaznaczył, że sprzedaż jest powyżej wartości zapasów w księgach KW.

Pobierz: program PIT 2014

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Krzysztof Sędzikowski | Kompania | co dalej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »