Współpraca polsko-koreańska nabiera rozpędu. BGK podpisał ważną umowę

Zobowiązanie do strategicznej współpracy i rozwoju możliwości biznesowych ws. m.in. infrastruktury i energetyki odnawialnej zakłada memorandum podpisane przez Bank Gospodarstwa Krajowego z partnerami z Kolei Południowej - podał BGK. Ma ono też promować inwestycje zagraniczne i wymianę handlową.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Export-Import Bank of Korea (KEXIM) oraz Korea Trade Insurance Corporation (K-SURE) podpisały w Warszawie trójstronne memorandum of understanding (MoU) - poinformował w piątkowej informacji BGK. Wyjaśniono, że dokument jest zobowiązaniem "do strategicznej współpracy i wspólnego odkrywania możliwości biznesowych w takich obszarach jak infrastruktura, rozwój przemysłu, czy energetyka odnawialna".

Krok do zacieśnienia współpracy polsko-koreańskiej

Porozumienie ma też promować współpracę gospodarczą, w tym inwestycje zagraniczne oraz wymianę handlową. "W dokumencie mowa jest także o współfinansowaniu projektów, które przyniosą korzyść Polsce i krajom sąsiadującym. Wliczają się w to m.in. projekty odbudowy i modernizacji po zakończeniu wojny w Ukrainie" - wskazano. 

Reklama

"Zawarcie MoU jest potwierdzeniem, że zależy nam na długofalowej i owocnej współpracy z południowokoreańskimi partnerami" - wskazała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, cytowana w informacji. Wyraziła przekonanie, że współfinansowane przez sygnatariuszy memorandum projekty pozwolą wzmocnić relacje gospodarcze między Polską a Koreą Południową. "Przyczynią się także do szybszego, międzynarodowego rozwoju przedsiębiorstw z obu krajów" - dodała. 

BGK, KEXIM oraz K-SURE chcą wspólnie szukać możliwości finansowego wsparcia dla projektów eksportowych, zarówno południowokoreańskich, jak i polskich przedsiębiorstw - zaznaczono w informacji. Pozwoli to, według stron porozumienia, wzmocnić relacje biznesowe między dwoma krajami. 

"Nasza współpraca będzie mieć też dobry wpływ na rozwój Europy Środkowo-Wschodniej, w tym regionu Trójmorza. W ten sposób, jako polski bank rozwoju, realizujemy naszą misję, jaką jest zwiększanie poziomu konkurencyjności polskiej gospodarki i umiędzynarodowienia polskich firm" - stwierdziła Daszyńska-Muzyczka.

Sasin: Rozmawiamy z Koreą Płd. o kolejnych obszarach współpracy

Do współpracy polsko-koreańskiej odniósł się także szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin. - Rozmawiamy z Koreą Południową o kolejnych obszarach współpracy, dotyczących też małych reaktorów jądrowych (SMR) - powiedział.

- Mówiliśmy też o kolejnych możliwych obszarach współpracy, również w ramach małych reaktorów jądrowych, szkolenia kadr, wymiany doświadczeń między uniwersytetami, bo chcemy mieć dostęp do koreańskiego know-how, nowoczesnych technologii. Chcemy też, żeby było tak chociażby w przemyśle obronnym, byśmy nie tylko kupowali broń od Korei, ale również chcielibyśmy uruchomić produkcję koreańskiej broni w Polsce. Na ten temat też rozmawiamy i jest duża przychylność z tamtej strony - powiedział minister w Programie Pierwszym Polskiego Radia. 

Podkreślił, że polska strona postuluje, by Korea Płd. szerzej otworzyła się na polskie produkty spożywcze. - Chcemy wejść na rynek koreański. Mamy swoje atuty. Dotychczas szło to bardzo powoli. Z jednej strony były deklaracje otwarcia rynku na polskie towary, z drugiej strony bardzo duże obostrzenia przepisów sanitarnych powodowały, że te procedury trwają bardzo długo. Wczoraj było to bardzo mocno postulowane przez prezydenta Andrzeja Dudę w rozmowach z prezydentem Korei. Mamy nadzieję, że będzie tutaj zrozumienie - stwierdził szef MAP. 

Korea Płd. zaraz po USA jest największym pozaeuropejski inwestorem w Polsce

Jak zwrócono uwagę, Korea Południowa jest drugim, po Stanach Zjednoczonych, największym pozaeuropejskim inwestorem zagranicznym w Polsce. W 2022 r. polsko-koreańskie obroty handlowe osiągnęły rekordową wartość 10 mld dol. - przypomniano. 

Wskazano, że Export-Import Bank of Korea jest bankiem, który zapewnia południowokoreańskim przedsiębiorcom kredyty eksportowe i produkty gwarancyjne. Ułatwiają one prowadzenie działalności zagranicznej. Z kolei Korea Trade Insurance Corporation oferuje produkty ubezpieczeniowe, które przyczyniają się do promocji południowokoreańskiego eksportu i ułatwiają handel międzynarodowy w szerszym zakresie. 

W czwartek w obecności prezydentów Polski oraz Republiki Korei Andrzeja Dudy i Yoon Suk-Yeola podpisano trzy umowy o współpracy pomiędzy Polską a Republiką Korei: dotyczącą ustanowienia ram współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji; o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury transportowej oraz w sprawie współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy. Andrzej Duda wskazał, że porozumienia te mają niebagatelne znaczenie dla przyszłego rozwoju współpracy gospodarczej i przemysłowej. 

W piątek prezydenci Polski i Republiki Korei biorą udział w Polsko-Koreańskim Forum Gospodarczym w Warszawie. Polska Agencja Inwestycji i Handlu informowała, że ma ono dotyczyć m.in. energetyki, infrastruktury i obronności. 

Na polskim rynku działa ok. 600 firm z kapitałem koreańskim, z czego ponad 100 to fabryki.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Korea Południowa | Polska | Bank Gospodarstwa Krajowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »