Wybitny specjalista przyjechał do Krakowa. Pod Wawelem powstanie silny ośrodek urologii dziecięcej?

Jeden z najbardziej cenionych urologów dziecięcych prof. dr Tom P. V. M. de Jong z Holandii odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. To może być początek budowy ważnego ośrodka urologii dziecięcej w Europie.

O kardiochirurgach z Krakowa słyszało wielu - nie tylko lekarze specjaliści. Pracowali też tutaj i nadal pracują świetni specjaliści od chirurgii ogólnej. Jest szansa, że wkrótce krakowscy lekarze będą również bardzo rozpoznawalną marką w świecie urologii dziecięcej. A to między innymi dzięki nawiązaniu nowych kontaktów pomiędzy Szpitalem Uniwersyteckim w Holandii i Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie (USD).

Kraków odwiedził prof. dr Tom P.V.M. de Jong, wybitny chirurg i uznany autorytet w dziedzinie urologii dziecięcej. Jest autorem ponad 180 publikacji w naukowych periodykach oraz rozdziałów w podręcznikach medycznych. Kierowana przez niego Klinika Urologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Amsterdamie i Utrechcie jest jednym z najlepszych ośrodków w Europie.

Reklama

Polak wśród uczniów Holendra

Profesor Jong wykształcił wielu specjalistów, którzy następnie zostali szefami klinik nie tylko w Holandii, ale także w Belgii, w Niemczech i w Polsce. Jednym z jego wychowanków jest również prof. Rafał Chrzan, obecny Kierownik Kliniki Urologii Dzięcięcej w USDK.

Prof. Chrzan objął Klinikę w Krakowie we wrześniu 2016 roku po blisko 12-letnim w Ultrechcie i Amsterdamie. - Uznałem, że w Krakowie możemy stworzyć silny ośrodek chirurgii urologii dziecięcej zdolny przeprowadzać nawet najbardziej skomplikowane zabiegi - mówi.

Między innymi udało mu się przekonać, przy dużym wsparciu władz Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrekcji Szpitala w Prokocimiu, swojego byłego nauczyciela do wizyty w Krakowie. - Głównym celem przyjazdu profesora Jonga do naszego szpitala było rozpoczęcie ścisłej współpracy pomiędzy ośrodkami urologii dziecięcej w Holandii i Polsce - podkreśla prof. Rafał Chrzan.

W trakcie wizyty w Krakowie profesor Jong uczestniczył w Krakowie w dwóch zabiegach rekonstrukcyjnych w zakresie układu moczowo-płciowego, poprowadził wykład nt. zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych u dzieci oraz wziął udział w konsylium lekarskim dotyczącym rzadkich wad wrodzonych.

- Zabiegi operacyjne przebiegły pomyślnie. Zaangażowanie kolegów było bardzo duże - to dobry zespół i wierzę, że nasz potencjał jest olbrzymi - mówi prof Chrzan.

Na jednej wizycie się nie skończy

Regularna współpraca pomiędzy ośrodkami dopiero się zaczyna. - Polegać będzie na wymianie doświadczeń, wzajemnej edukacji oraz prowadzeniu projektów naukowych. Diagnostyka i leczenie nietrzymania moczu u dzieci oraz zabiegi rekonstrukcyjne w leczeniu wad wrodzonych oraz nabytych schorzeń układu moczowo-płciowego to najważniejsze kierunki rozwoju naszej Kliniki - deklaruje prof. Rafał Chrzan.

Chce ponadto, by w ramach tej współpracy szczególny nacisk został położony na zastosowanie metod małoiwazyjnych w urologii dziecięcej.

- W 2017 roku planowane są dwustronne wizyty szkoleniowe w trakcie których Klinika w Krakowie będzie koordynować naukę laparoskopii, a koledzy z Holandii posłużą przede wszystkim swoim doświadczeniem w zakresie diagnostyki zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych - dodaje.

Opr. KM

Dowiedz się więcej na temat: Kraków | dziecięcy | specjalista | powstanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »