Wyciągamy was z bagna!

Rozmowy MSP z ISD Polska i Mostostalem Chojnice, dotyczące restrukturyzacji polskich stoczni, są bardzo zaawansowane - powiedział w TV CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad.

Skandaliczne zaniechania, jeśli chodzi o polskie stocznie mają swoją długoletnią historię - powiedział w środę premier Donald Tusk, odnosząc się do informacji o możliwości postawienia przed Trybunałem Stanu b. premiera Jarosława Kaczyńskiego i b. ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego. O tym, że władze PO rozważają postawienie przed TS J. Kaczyńskiego i Jasińskiego napisał w środę "Dziennik".

Według "Dz" wnioski są w przygotowywanej przez Ministerstwo Skarbu białej księdze w sprawie polskich stoczni. Platforma - pisze gazeta - nie wyklucza też wniosku wobec Jacka Piechoty, ministra gospodarki w rządach lewicy.

Reklama

Premier ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że "jest bardzo dużo ludzi, którzy powinni ponieść karną odpowiedzialność za to, co zrobili z polskimi stoczniami". "Nie ma co do tego wątpliwości" - dodał Tusk. "Skandaliczne zaniechania, jeśli chodzi o stocznie mają swoją długoletnią historię. Teraz wyciągamy tyle ile się da z tego bagna, by uratować przemysł stoczniowy w Polsce" - dodał premier.

Przygotowywane są takie projekty, które byłyby do zaakceptowania przez Komisję Europejską - dodał.

MSP kontynuuje negocjacje z ukraińską firmą ISD Polska na temat planów restrukturyzacji dla stoczni Gdynia i Gdańsk oraz z konsorcjum z Pomorza Mostostal Chojnice, które chce kupić stocznię Szczecin.

KE dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni. Minister skarbu ma nadzieję, że do 30 września uda się sprywatyzować zakład w Gdyni i Szczecinie; stocznia Gdańsk jest już sprywatyzowana.

Szef MSP poinformował w środę, że w czerwcu 2007 r. wpłynęła oferta holenderskiego Fortis Banku, dotycząca trzech stoczni. Dodał, że nie wie, dlaczego ministerstwo jej nie rozpatrzyło.

-To jest największy grzech zaniechania, jaki znalazłem w pracach mojego poprzednika - powiedział Grad. Jego zdaniem, poprzedni minister skarbu Wojciech Jasiński "powinien się wytłumaczyć, dlaczego nie rozpatrzył tej oferty na poważnie".

Do piątku firma ISD Polska ma przesłać do Komisji Europejskiej poprawiony plan restrukturyzacji, który zakłada połączenie stoczni Gdańsk i Gdynia. Jak powiedział PAP we wtorek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, "na wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami ISD Polska i resortu skarbu, Komisja Europejska zgłosiła uwagi do planu restrukturyzacji dla stoczni Gdynia i Gdańsk. Przedstawiciele inwestora zobowiązali się, że do piątku prześlą do Komisji poprawiony plan".

-Sądzę, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie w Brukseli z przedstawicielami ISD Polska, podczas którego Komisja oceni, na ile inwestor dostosował się do oczekiwań, które zostały sformułowane na wtorkowym spotkaniu - dodał Gawlik.

Wiceminister poinformował, że w spotkaniu z przedstawicielami KE nie brali udziału reprezentanci Mostostalu Chojnice. Zapewnił, że takie spotkanie w Brukseli powinno się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Dodał, że firma z Pomorza przesłała już do Brukseli propozycje programu restrukturyzacji stoczni Szczecin.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: minister | Chojnice | bagno | MSP | bagna | Gdynia | minister skarbu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »