Wycofanie się Węgier z zakazu handlu w niedziele wskazówką dla Polski

Analiza skutków zakazu handlu w niedziele wprowadzonego na Węgrzech i przyczyn szybkiego wycofania się z tych ograniczeń, mogą pomóc w ochronie 36 tys. miejsc pracy w Polsce. Na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele była mniejszość obywateli.

W marcu 2015 r., na Węgrzech, w życie weszła ustawa określająca jakie sklepy mają być zamknięte w niedziele. W przepisach znalazły się jednak wyjątki, takie jak małe sklepy rodzinne, stacje benzynowe i lokale gastronomiczne. Już na samym początku ok. 2/3 mieszkańców Węgier była przeciwna wprowadzeniu takiego zakazu.

Węgierskie doświadczenia pokazują, że:

- niechęć do zakazu handlu w niedziele w społeczeństwie szybko wzrosła po jego wprowadzeniu,

- ponad połowa centrów handlowych była zamknięta, co ograniczało ludziom możliwości spędzania wolnego czasu,

Reklama

- część obywateli skarżyła się na utrudnienia w robieniu zakupów wynikające z zakazu, przy jednoczesnym braku możliwości zmiany własnych nawyków zakupowych.

Ze szczegółowych badań zebranych przez IPSOS w marcu 2015 r. wynikało, że 68 proc. osób było niezadowolonych i nie zgadzało się ze zmianami regulacyjnymi. Blisko 1/4 respondentów przyznała, że ograniczenie bardzo utrudnia im robienie najprostszych i najbardziej potrzebnych zakupów żywnościowych, ale także zakupów ubrań, sprzętu AGD oraz mebli. Jednocześnie mniej niż połowa badanych przyznała, że możliwa będzie zmiana ich nawyków zakupowych.

Niezważając na sprzeciw społeczeństwa węgierskiego, zakaz został wprowadzony. W praktyce okazało się, że średnio mniej niż 10 proc. sklepów mogło prowadzić działalność w centrach handlowych w niedziele, a ze względu na spadek liczby odwiedzających ich otwarcie było nieopłacalne.

Z badań węgierskiej instytucji Median, które przeprowadzono w maju 2015 r., czyli po dwóch miesiącach funkcjonowania przepisów o zakazie wynikało, że już blisko 3/4 Węgrów było za pozostawieniem sklepów otwartych w niedziele.

Pod wpływem nacisków społecznych oraz negatywnego wpływu zakazu na gospodarkę już w kwietniu 2016 r. ustawę wycofano.(js)

Źródło: Polska Rada Centrów Handlowych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Podatek od sprzedaży detalicznej | Węgry | święta | handel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »