Podatek od sprzedaży detalicznej

Piątek, 11 października 2024 (10:37) Aktualizacja Piątek, 11 października 2024 (10:38)
Podatek od sprzedaży detalicznej zaczął funkcjonować w polskim systemie podatkowym na mocy ustawy z 6 lipca 2016 roku.
Podatek od sprzedaży detalicznej - najważniejsze informacje
Podatek od sprzedaży detalicznej /morris71 /123RF/PICSEL

Podatek od sprzedaży detalicznej - najważniejsze informacje

Co to jest podatek od sprzedaży detalicznej?

Jest to rodzaj daniny publicznoprawnej do uiszczenia, do której zobowiązani są sprzedawcy.

Podatnicy podatku od sprzedaży detalicznej są zobowiązani, bez odrębnego wezwania przez organ podatkowy, do:
  • składania deklaracji podatkowych dotyczących wysokości należnego podatku do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, korzystając z odpowiedniego wzoru, 
  • samodzielnego obliczania oraz wpłacania należnego podatku na rachunek bankowy urzędu skarbowego, z którym współpracuje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, 
w terminie do 25. dnia miesiąca po miesiącu, za który podatek jest naliczany, dla miesięcznych okresów rozliczeniowych.

Ile wynosi podatek od sprzedaży detalicznej?

Podatek od sprzedaży detalicznej zaczyna obowiązywać, gdy miesięczny przychód sprzedaży przewyższy sumę 17 milionów złotych.

Obowiązek podatkowy dotyczy kwot uzyskanych ponad ten limit, aż do końca danego miesiąca, zgodnie z art. 8 ustawy regulującej ten podatek.

Stawki podatku prezentują się następująco:
  • 0,8 proc. od sumy opodatkowania do wysokości 170 milionów złotych;
  • 1,4 proc. od kwoty przekraczającej 170 milionów złotych.

Kto płaci podatek od sprzedaży detalicznej?

Podatkiem od sprzedaży detalicznej objęty jest przychód z tej sprzedaży, zgodnie z art. 5 ustawy regulującej ten podatek. Kluczowe definicje w ramach tej ustawy to:

Działalność gospodarcza - to działalność produkcyjna, handlowa, usługowa, wydobycie zasobów naturalnych, działalność rolnicza oraz profesje wykonywane na własny rachunek, charakteryzująca się ciągłością i zarobkowością, w tym wykorzystywanie dóbr materialnych i niematerialnych. Dla działalności nierejestrowanej określony jest limit przychodów.

Sprzedawca detaliczny - to osoba fizyczna, osoba prawna, spółka cywilna lub jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej, która prowadzi sprzedaż detaliczną.

Sprzedaż detaliczna - oznacza odpłatne przekazywanie towarów konsumentom w Polsce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zarówno w lokalu przedsiębiorstwa, jak i poza nim.

Podatek nakładany jest na przychód uzyskany ze sprzedaży detalicznej, wliczając w to otrzymane zaliczki, raty, przedpłaty i zadatki, nawet jeśli zostały one otrzymane przed faktycznym wydaniem towaru.

Zgodnie z art. 7 Ustawy regulującej podatek od sprzedaży detalicznej, niektóre rodzaje sprzedaży detalicznej są zwolnione z tego opodatkowania. Obejmuje to:
  • sprzedaż energii elektrycznej, 
  • dostawę wody przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne,
  • dostarczanie ciepła systemowego,
  • dostawy gazu ziemnego i butlowego,
  • sprzedaż paliw stałych takich jak węgiel i koks,
  • sprzedaż olejów opałowych i napędowych przeznaczonych do ogrzewania, a także leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych, które są refundowane lub finansowane z budżetu państwa.
W zależności od statusu podatnika, właściwe organy podatkowe są następujące:
  • Dla osób fizycznych odpowiedzialnym organem jest naczelnik urzędu skarbowego, który jest wyznaczony na podstawie miejsca zamieszkania podatnika. 
  • Dla spółek cywilnych właściwy jest naczelnik urzędu skarbowego wyznaczony ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę jednego ze wspólników, który złożył pierwszą deklarację podatkową.
  • Dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej odpowiedzialnym organem jest naczelnik urzędu skarbowego, wyznaczony na podstawie adresu siedziby podatnika.
  • Dla podatników, którzy nie mają na terytorium Polski ani miejsca zamieszkania, ani siedziby, właściwym organem jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Jeśli nie da się określić właściwości organu podatkowego na podstawie powyższych kryteriów, wówczas również Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście jest uznawany za właściwy organ.

Warto pamiętać, że coraz więcej spraw z urzędem skarbowym można załatwić przez usługę Twój e-PIT.

Podatek od sprzedaży detalicznej - Wiadomości

Podatek od sprzedaży detalicznej - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »