Wydali ci taki paragon? Skarbówka apeluje, złóż donos
Paragon to dowód na zgodny z prawem przebieg transakcji sprzedaży. Skarbówka z początkiem wakacji rozpoczęła akcję informacyjną "Weź paragon". Ta ma na celu uczulenie Polaków na punkcie odbierania paragonów po zakupie. Jeśli dostaniemy podejrzany paragon lub wcale go nie otrzymamy, skarbówka doradza, aby złożyć donos.
- Paragon fiskalny powinien zostać wydany po transakcji. Czasami jednak nieuczciwi przedsiębiorcy nie wydają go wcale.
- Skarbówka wraz z początkiem wakacji rozpoczęła akcję "Weź paragon". W jej ramach uczula na punkcie paragonów i zachęca do składania donosów.
- Przedsiębiorca oszukujący skarbówkę uderza w budżet państwa. Bezpośrednio do swojej kieszeni pakuje VAT oraz podatek dochodowy.
Paragon po transakcji weź, gdy tylko zostanie wydany - radzi Krajowa Administracja Skarbowa w ramach akcji "Weź paragon". Jak zwraca uwagę skarbówka, jeśli paragon nie zostanie wydany lub po zakupie sprzedawca wyda inny wydruk nieprzypominający tego z kasy fiskalnej, lepiej złożyć donos.
W trakcie wakacji częściej niż zwykle wydajemy pieniądze. Wiąże się to też z częstszym odbieraniem paragonów. Jedzenie, usługi, pamiątki czy inne przedmioty - każdą transakcję powinno wieńczyć przekazanie paragonu. To dowód odprowadzenia przez przedsiębiorcę podatku i poświadczenie, że transakcja przebiegła zgodnie z prawem.
Nie brakuje jednak nieuczciwych przedsiębiorców, którzy chcą zwiększyć wpływy do swojej kieszeni. Brak wydruku paragonu oznacza nie tylko, że pieniądze z podatku VAT znajdą się w kieszeni przedsiębiorcy, ale również, że podatek dochodowy tam trafi. Tak powiększa się szara strefa, a cios zadawany jest budżetowi państwa.
Dochodzi również do sytuacji, że klientowi po zakupie wydawany jest paragon kelnerski, czyli spis towarów (zwykle dań) zamówionych wraz z podsumowaniem ile jest do zapłaty. Taki dokument służy wyłącznie do obiegu wewnętrznego w przedsiębiorstwie i jest jedynie informacją. To zwykle prosta notatka sporządzona przez kelnera dla kuchni.
Jeśli znaleźliśmy się w sytuacji, w której otrzymaliśmy paragon kelnerski lub nie dostaliśmy żadnego druku, skarbówka apeluje o natychmiastowe złożenie donosu. Mamy wówczas bowiem do czynienia z nieuczciwym przedsiębiorcą, który powiększa szarą strefę. Aby złożyć donos mamy cztery możliwości:
- w urzędzie skarbowym,
- dzwoniąc na numer bezpłatnego telefonu interwencyjnego 800 060 000,
- pisząc na e-mail powiadomKAS@mf.gov.pl,
- za pośrednictwem aplikacji e-Paragony.
Skarbówka zwraca również uwagę na jeszcze jedno zachowanie nieuczciwych sprzedawców. Ci czasami zamiast paragonu wydają wydruk z terminala płatniczego. Ten jednak jest tylko poświadczeniem, że doszło do transakcji kartą płatniczą. W żaden sposób jednak nie zastępuje on paragonu.
Paragon fiskalny powinien zawierać określone dane. Jeśli przedsiębiorca nie wystawia paragonu fiskalnego, naraża się na karę finansową w wysokości 1000 zł, ale kara może być o wiele dotkliwsza. Na paragonie powinny znaleźć się odpowiednie dane. Krajowa Administracja Skarbowa w ramach akcji "Weź paragon" 2024 przypomina, o jakie dane chodzi:
- imię i nazwisko lub nazwa podatnika, adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,
- NIP podatnika,
- kolejny numer wydruku,
- data, godzina i minuta sprzedaży,
- oznaczenie "PARAGON FISKALNY",
- nazwa towaru lub usługi, która pozwala na ich jednoznaczną identyfikację,
- cena jednostkowa towaru lub usługi,
- ilość i wartość sumaryczna sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku,
- wartość opustów, obniżek lub narzutów, o ile występują,
- wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku według poszczególnych stawek podatku z oznaczeniem literowym, po uwzględnieniu opustów, obniżek lub narzutów,
- wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z oznaczeniem literowym,
- łączna wysokość podatku,
- łączna wartość sprzedaży brutto,
- oznaczenie waluty sprzedaży, przynajmniej przy łącznej wartości sprzedaży brutto,
- kolejny numer paragonu fiskalnego,
- numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
- numer identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy - na żądanie nabywcy,
- centralnie umieszczone logo fiskalne oraz numer unikatowy.
Przemysław Terlecki