Wyłom w systemie leków

Na przełomie III i IV kwartału AstraZeneca, trzeci koncern farmaceutyczny w Europie, chce zakończyć przetarg na wybór firm, które zajmą się dla niej dystrybucją leków w Polsce w ramach tzw. dystrybucji bezpośredniej.

Na przełomie III i IV kwartału AstraZeneca, trzeci koncern farmaceutyczny w Europie, chce zakończyć przetarg na wybór firm, które zajmą się dla niej dystrybucją leków w Polsce w ramach tzw. dystrybucji bezpośredniej.

Z większością oferentów uzgodniliśmy już część warunków ? przyznaje Jerzy Garlicki, dyrektor generalny firmy AstraZeneca w Polsce. Na krótkiej liście firm, które mają utworzyć pierwszy w Polsce system sprzedaży bezpośredniej leków, są cztery największe hurtownie farmaceutyczne: Farmacol, Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF), Prosper i Torfarm. ? Prawdopodobnie nie wybierzemy jednej firmy. Myślę, że będzie ich między dwie a cztery ? mówi Jerzy Garlicki. ? Podstawową sprawą jest to, żeby lek był dostępny.

Teraz bywa różnie. Zdarza się, że naszych produktów brakuje w różnych aptekach. Nie mamy pełnej informacji, jaki jest poziom zapasów na rynku. W przypadku dystrybucji bezpośredniej przejmujemy pełną kontrolę, wiemy, ile powinniśmy wyprodukować, do których aptek ? mówi szef AstraZeneca. Ważną rzeczą jest też możliwość szybkiego reagowania. ? Zyskujemy możliwość niemal natychmiastowego wycofania leku, gdyby stało się z nim coś złego ? mówi Jerzy Garlicki. Jerzy Garlicki podkreśla, że warunki współpracy będą jednorodne dla wszystkich aptekarzy. W opinii ekspertów wprowadzenie sprzedaży bezpośredniej nie będzie raczej mieć istotnego wpływu na ceny leków.

Reklama

? Zysk producenta polega na większej kontroli cen i obronie swojej pozycji na rynku. Ponadto może się też poprawić ściągalność należności od aptek ? mówi ekspert z branży. Innym efektem może być to, że dystrybutorzy leków będą musieli zmieniać swój model działania z firm handlowych na logistyczne. Ci nie obawiają się jednak rewolucji.

Nieoficjalnie mówią, że to nie będzie dla nich wielka konkurencja, która mogłaby odebrać znaczącą część rynku, bo skala zjawiska będzie minimalna. System sprzedaży bezpośredniej AstraZeneca wprowadza też w Wielkiej Brytanii. Koncern GlaxoSmithKline (GSK) miał takie plany, jednak ostatecznie z projektu się wycofał. Inne firmy przyglądają się działaniom AstraZeneca.

Na czym polega system sprzedaży bezpośredniej leków? Jaka jest różnica pomiędzy systemem bezpośredniej dystrybucji a istniejącym w tej chwili ? Czy system sprzedaży bezpośredniej daje pełną kontrolę cen leków ? Co z importem bezpośrednim ?

Krzysztof Grad - Więcej: Gazeta Prawna 14.08.2008 (159) ? str.5

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: koncern farmaceutyczny | koncern | firmy | wycie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »