Wymiana starego pieca na nowy kocioł gazowy. Jakie dofinansowanie można dostać?

Osoby planujące wymianę swoich pieców na paliwo stałe powinny rozważyć możliwość dofinansowania z jednego z programów. Pozwoli to na zaoszczędzenie całkiem sporej sumy pieniędzy. Z jakich form dotacji można skorzystać, ile one wynoszą i czy trzeba spełnić jakieś warunki, by dostać dofinansowanie na wymianę pieca? Sprawdzamy.

Program "Czyste powietrze" - dofinansowanie do wymiany pieca

Program "Czyste powietrze" działa w Polsce już od kilku lat. Umożliwia on uzyskanie dotacji na wymianę dotychczasowego źródła ciepła zasilanego paliwem stałym na urządzenie bardziej ekologiczne i efektywniejsze. Jednym z popularniejszych kotłów, na które można otrzymać dofinansowanie, są gazowe kotły kondensacyjne. W ich przypadku kwota dotacji wynosi maksymalnie 15,3 tys. zł. Urządzenia, na które można dostać dopłatę, muszą spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A

W jaki sposób można otrzymać dofinansowanie z programu "Czyste powietrze"? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek przez internet, korzystając z informacji dostępnych na stronie właściwego dla naszego miejsca zamieszkania wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wniosek można również złożyć w formie papierowej odwiedzając siedzibę wspomnianej instytucji. 

Reklama

Dofinansowanie od PGNiG na kondensacyjny kocioł gazowy

Innym źródłem dotacji, która może wspomóc wymianę starego kotła na paliwo stałe na nowy kocioł gazowy, jest PGNiG. W przypadku tej firmy kwota dopłaty jest obliczana pod kątem wieku budynku (w przypadku domów jednorodzinnych), powierzchni mieszkania (w przypadku mieszkań) oraz rodzaju montowanego urządzenia. Oprócz dofinansowania kondensacyjnego kotła gazowego PGNiG oferuje także dotację do pompy ciepła. Dopłaty do kotłów gazowych mogą wynosić od około 500 zł do około 1200 zł. 

Aby otrzymać dotację, najpierw należy udać się do Biura Obsługi Klienta i przekazać zgłoszenie do programu. Następnie trzeba przeprowadzić inwestycję, po czym złożyć w Biurze Obsługi Klienta oświadczenia wraz z rachunkami udowadniającymi zakup i montaż nowego urządzenia. Na końcu podpisywana jest umowa na dofinansowanie. 

Czy można dostać dopłatę wymieniając stary kocioł gazowy na nowy?

Obecnie nie ma możliwości, aby dostać dofinansowanie przy wymianie starego kotła gazowego. Większość programów dotyczy wyłącznie źródeł ciepła na paliwo stałe, a więc węgiel czy drewno. Wobec tego, jeśli ktoś liczy na dotację do nowego urządzenia, a obecnie jest w posiadaniu starego kotła gazowego, to raczej jej nie otrzyma. 

Oczywiście poszczególne programy z czasem mogą ewoluować i objąć dofinansowaniem również te formy źródeł ciepła. Jednak na ten moment regulaminy są w tej sprawie jednoznaczne.

Przeczytaj też:

Czyste powietrze 2023. Na co można dostać dofinansowanie?

Wymiana okien nawet całkowicie za darmo. Są dwa rządowe programy

Masz dom? Państwo dopłaci ci do wymiany pieca, pompy ciepła, fotowoltaiki, a nawet... kredytu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dofinansowanie | dopłata | czyste powietrze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »