Reklama

Wynagrodzenia w górę. GUS podał dane za kwiecień

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2022 r. wyniosło 6626,95 zł brutto, czyli było wyższe o 14,1 proc. niż przed rokiem - wynika z opublikowanych w piątek danych Głównego Urzędu Statystycznego. Takiego nominalnego wzrostu płac jeszcze nie było w pokazywanym od 2005 r. przez GUS szeregu danych. Ekonomiści stawiali na wzrost o 12,8 proc. Tym samym dynamika płac rok do roku w marcu okazała się wyższa niż inflacja (12,4 proc).

- Wzrost wynagrodzeń przyśpieszył w kwietniu z 12,4 do 14,1 proc. rdr, powyżej oczekiwań rynkowych. Komunikat GUS wskazuje, że pensje rosły najszybciej w hotelarstwie i gastronomii. Słabsze wyniki obserwujemy w segmencie drobnych usług. W kolejnych miesiącach wynagrodzenia będą wciąż rosnąć w dwucyfrowym tempie. Spodziewamy utrzymania mocnych wyników - szczególnie w górnictwie i branży budowlanej. Obecnie wynagrodzenia rosną nieco szybciej od inflacji. Jednak w drugiej połowie roku ta tendencja zacznie się odwracać - tempo wzrostu płac osłabnie wraz ze spowolnieniem gospodarczym - ocenia Marcin Klucznik, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Reklama

- Rynek pracy pozostaje napięty, a szereg branż raportuje niedobory pracowników. W połączeniu z szybko rosnącymi cenami towarów pierwszej potrzeby (żywność, paliwa, utrzymanie mieszkania) generuje to podwyższoną presję płacową - dodają ekonomiści ING Banku.

Względem marca 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zmalało o 0,6 proc.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmują wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za płacę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne.

Wynagrodzenia: gdzie rosną, a gdzie spadają

W kwietniu 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w stosunku do marca 2022 r. o 0,6 proc., podczas gdy w kwietniu 2021 r. w porównaniu do marca 2021 r. płace zanotowały większy spadek, tj. o 2,1 proc.

Niewielki spadek przeciętnych wynagrodzeń w kwietniu 2022 r. względem marca 2022 r. spowodowany był m.in. wypłatami w poprzednim miesiącu premii uznaniowych, jubileuszowych, świątecznych i kwartalnych, nagród rocznych, podwyższeniem wynagrodzeń, w tym także związanych z pakietem mobilności, rozliczenia wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych i wypłaty odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń), a także mniejszą liczbą dni roboczych w kwietniu 2022 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Spadek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto odnotowano m.in. w sekcji "Górnictwo i wydobywanie" (o 11,8 proc. proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 8929,08 zł (miesiąc wcześniej 10128,17 zł) oraz w sekcji "Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę" (o 5,6 proc.), gdzie wynagrodzenia zmniejszyły się do 9140,01 zł (miesiąc wcześniej wyniosły 9681,28 zł).

Natomiast najwyższy wzrost wynagrodzeń w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji "Rolnictwo, leśnictwo, łowiec­two i rybactwo" (o 27,4 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 9214,25 zł (miesiąc wcześniej 7230,00 zł).

W skali roku (kwiecień 2022 r. do kwietnia 2021 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 14,1 proc.. Przed rokiem (kwiecień 2021 r. do kwietnia 2020 r.) odnotowano dynamikę wzrostu przeciętnych płac na poziomie 9,9 proc.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W marcu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2022 r. wyniosło 6665,64 zł brutto (wtedy wzrosło o 12, 4 proc. rdr).

W kwietniu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z kwietniem 2021 r. było wyższe o 2,8 proc. i wyniosło 6496,6 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie wzrosło minimalnie (o 0,2 proc.).

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »