Reklama

Wzrost PKB w Polsce 3,8 proc. w 2011, 3,6 proc. w 2012 r. - MFW

Wzrost PKB w Polsce w tym roku wyniesie 3,8 proc., a w przyszłym spowolni do 3,6 proc. - wynika z opublikowanego w poniedziałek kwietniowego raportu World Economic Outlook (WEO). Fundusz prognozuje, że średnioroczna inflacja w 2011 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2012 r. 2,9 proc.

"Wzrost rentowności przedsiębiorstw, kontynuacja absorpcji funduszy UE oraz ożywienie w kredytach bankowych pozwolą Polsce utrzymać solidne tempo wzrostu ok. 3,75 proc. w tym roku" - napisano w raporcie.

W poprzednim, październikowym WEO MFW prognozował dynamikę PKB w tym roku na poziomie 3,7 proc., a średnioroczną inflację CPI na poziomie 2,7 proc.

Z tabeli zamieszczonej w pierwszym rozdziale kwietniowego WEO wynika, że średnioterminowe fundamenty wskazują na to, że złoty nie jest ani przewartościowany, ani niedowartościowany. W rozdziale tym MFW ocenił wybrane gospodarki pod kątem możliwości przegrzania. Na trzystopniowej skali, w której "czerwone światło" oznacza przegrzanie, Polsce przyznano światło żółte.

Reklama

Poniżej prognozy MFW zamieszczone w drugim rozdziale kwietniowego WEO.

              '11 '12
Dynamika PKB w proc.    3,8 3,6
CPI średnioroczny w proc. 4,1 2,9
C/A (w proc. PKB)     -3,9 -4,2
Bezrobocie w proc.*    9,0 8,7

*W raporcie zaznaczono, że stopa bezrobocia może się różnić od definicji krajowej.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »