Z Pragi do Sopotu w dziewięć godzin. Czesi pokochali Bałtyk, uruchomią specjalny pociąg

Praga, Wrocław i Trójmiasto zostaną połączone nową linią kolejową. To znaczący krok w usprawnieniu komunikacji między Czechami a Polską. Czeskie ministerstwo transportu podpisało umowę z państwowym przewoźnikiem České dráhy na obsługę nowej trasy kolejowej. Ze stolicy Czech nad polskie morze będzie można dojechać pociągiem w dziewięć godzin.

"Praga, Wrocław i Trójmiasto na wybrzeżu Bałtyku zostaną połączone nową linią kolejową od grudnia 2024 roku. Z rocznym wyprzedzeniem podpisaliśmy dziesięcioletni kontrakt na linię Ex 32 Praga - Pardubice - Lichkov granica państwowa. Nad polski Bałtyk będzie można łatwo dojechać pociągiem" - napisał w serwisie X Martin Kupka, czeski minister transportu.

Nowa linia kolejowa z Pragi do Gdyni. Z czeskiej stolicy nad polskie morze w 9 godzin

Czeskie ministerstwo transportu podpisało umowę z państwowym przewoźnikiem České dráhy na obsługę nowej linii kolejowej od Pragi do granicy z Polską w Międzylesiu - informował portal rynek-kolejowy.pl. Oznacza to, że pociąg z Pragi pojedzie przez Wrocław aż nad Morze Bałtyckie.  

Reklama

Operatora wybrano w drodze przetargu, a państwowy przewoźnik miał konkurencję w postaci prywatnej firmy RegioJet. Połączenie ma być dofinansowane przez czeski rząd. Do każdego kilometra przejechanego przez pociąg dopłaci 76 koron, czyli niewiele, biorąc pod uwagę, że ten sam operator w Czechach potrafił dawać nawet dwukrotnie wyższą stawkę. 

- Podróż między Pragą a Wrocławiem powinna zająć około czterech godzin, czyli znacznie krócej niż dotychczas - powiedział prezes Kolei Czeskich Michał Krapinec. Z czeskiej stolicy nad polskie morze pociąg będzie jechać dziewięć godzin. Do tej pory podróż przez Bogumin i Warszawę trwała około trzy godziny dłużej. 

Na trasie czeskie wagony i polskie składy

Po czeskiej stronie na trasie kursować będą czeskie wagony, a po polskiej te należące do PKP Intercity. Czeskie wagony nie będą jednak odłączane na najbliższej stacji po przekroczeniu granicy, ale pojadą dalej aż do samej Gdyni. "Pociągi będą odjeżdżać cztery razy dziennie z obu końców trasy w odstępach 4-godzinnych. Dokładne trasy będą częścią prac nad rozkładem jazdy na 2025 rok" - podaje czeski minister. 

Na trasie będą kursować cztery wagony. Trzy z nich będą drugiej, a jeden pierwszej klasy. Na razie w pociągu nie będzie wagonu restauracyjnego, co może być kłopotliwe w przypadku tak długiej podróży, a jedynie wózek z przekąskami. Przewoźnik nie wyklucza jednak, że w przyszłości się to zmieni. Wiele zależy od tego, jaką popularnością będzie cieszyć się połączenie na trasie.

W wakacje Czesi szturmowali Bałtyk. Polska coraz bardziej popularnym kierunkiem na wypoczynek

Morze Bałtyckie jest coraz częściej wybierane na wakacyjną podróż przez Czechów. Zachwyca przede wszystkim dobrą pogodą (nie jest tak gorąco, jak na południu Europy) oraz przystępnymi cenami noclegów, jedzenia, a także atrakcjami. Czeskie media zachwycały się także polskim krajobrazem.

Popularność Polski na wakacyjny wyjazd czy weekendowy wypad, widać po ich zagranicznych wydatkach w 2023 roku. Wzrosły one o 23 proc., a nasz kraj w zestawieniu wakacyjnych kierunków Czechów znalazł się tuż obok Włoch, Chorwacji i Grecji. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 roku Czesi zostawili w Polsce około 17 mld CZK (czyli 3,23 mld zł), co było wzrostem o ponad jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym rokiem 

Do Polski przyjeżdżają również turyści z innych krajów. Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 roku do naszego kraju przyjechało o ponad 200 tys. turystów więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pociąg | PKP | Czechy | Praga | Bałtyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »