"Za to dziękujemy". Prezes PGG napisał list do górników

Jak napisał w barbórkowym liście do górników prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala, dla Polski odejście od rodzimego węgla kamiennego na rzecz importowanego, kosztowałoby podatników, przedsiębiorców i gospodarkę nawet 30 mld zł rocznie.

W opublikowanym w piątek liście do załogi prezes PGG podziękował górnikom za ich zaangażowanie i pracę oraz złożył barbórkowe życzenia. Nawiązał też do aktualnej sytuacji geopolitycznej i rynkowej. Ocenił, że węgiel powinien być jednym z paliw przejściowych w okresie transformacji energetycznej.

Niezależność energetyczna oparta na węglu?

"Obecnie znajdujemy się w szczególnym momencie nakreślonym przez skutki konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Forsowana przez Komisję Europejską ambitna polityka klimatyczna, w dużej mierze oparta na imporcie gazu i innych węglowodorów z Federacji Rosyjskiej, faktycznie doprowadziła do wzrostu cen wszystkich nośników energii i napędza dziś inflację w całej Europie" - napisał prezes.

Reklama

- Teraz widzimy, jak ważna i ile jest warta niezależność energetyczna, zwłaszcza ta oparta na polskim węglu z polskich kopalń, zarówno tych głębinowych jak i odkrywkowych. To dzięki nim produkujemy ponad 71 proc. energii elektrycznej, 69 procent ciepła i dostarczamy do polskich domostw, chroniąc je przed wysokimi cenami importowanych paliw - ocenił Rogala.

"Gdyby Polska nie chroniła własnych zasobów węgla i realizowała bez zastrzeżeń politykę uznawania rosyjskiego gazu jako paliwa przejściowego, to jej bezkrytyczne wykonanie oznaczałaby dzisiaj dodatkowy wydatek rzędu 180 mld zł rocznie. Natomiast zamiana własnego węgla kamiennego na węgiel z importu, oznaczałaby dla podatników i przedsiębiorców dodatkowy koszt dla obywateli i gospodarki na poziomie około 30 mld zł rocznie" - czytamy w liście prezesa PGG.

Tomasz Rogala podkreślił, że obecnie najpilniejszym zadaniem PGG "jest zabezpieczenie jak największej liczby gospodarstw domowych w opał przed nadchodzącą zimą". Przypomniał, że dzięki rozbudowie systemu detalicznej sprzedaży węgla, przez sklep internetowy PGG sprzedano dotąd ok. 1,5 mln ton tego surowca, który trafił do blisko 500 tys. gospodarstw domowych w całej Polsce.

Węgiel jako paliwo przejściowe. Prezes PGG napisał list do górników

Obecnie spółka aktywnie uczestniczy w programie sprzedaży węgla do samorządów, zbudowała też sieć kwalifikowanych dostawców węgla, złożoną z ponad stu składów w całej Polsce - przypomniał. 

Jak napisał szef największej górniczej spółki, "presja polityki klimatycznej i związane z tym wymogi wywołały konieczność zakończenia produkcji do 2049 roku".

- Konsekwentnie wypełniamy i realizujemy plan, ale ostatnie wydarzenia pokazują, że węgiel należałoby traktować jako paliwo przejściowe, w zastępstwie drogiego gazu. Przyjęty bowiem dogmat, że rosyjski gaz zawsze będzie tani i dostępny, stracił rację bytu - uważa Tomasz Rogala.

Prezes PGG zauważył, że o ile zamykanie produkcji w górnictwie podziemnym jest stosunkowo proste, o tyle nieporównanie trudniej odtworzyć moce produkcyjne. "Potrzeba na to nie tylko pieniędzy, ale też czasu, na przygotowanie ścian oraz zwiększenie zatrudnienia. Dzisiaj nasi pracownicy robią bardzo wiele, by wydobyć jak najwięcej w tym trudnym okresie i za to państwu dziękujemy" - napisał Rogala w barbórkowym liście do górników.

Polska Grupa Górnicza to największy w Unii Europejskiej producent węgla kamiennego. Zatrudniająca ok. 35 tys. górników spółka będzie świętować Barbórkę - przypadający na 4 grudnia Dzień Górnika.

Jak wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w ciągu trzech kwartałów tego roku wielkość krajowego wydobycia węgla kamiennego (łącznie: energetycznego i koksowego) wyniosła ok. 39,5 mln ton wobec ok. 40,9 mln ton w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 r., a sprzedaż zbliżyła się do 40,4 mln ton wobec ok. 42,8 mln ton przed rokiem.PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »