Zachęcają, żeby zamieszkać przy granicy z Polską. Wabikiem mieszkania za darmo

Mieszkanie za darmo na okres próbny? Na taki pomysł wpadły władze niemieckiego Guben. Po kilku miesiącach projektu, w ramach którego w przygranicznym mieście zamieszkało kilkanaście osób, burmistrz mówi o sukcesie. Teraz lokalne władze chcą zatrzymać tymczasowych mieszkańców na dłużej. Wszystko z powodu nasilającego się problemu wyludniania się miasta we wschodnich Niemczech.

Guben to niemieckie miasto leżące na granicy z Polską, na lewym brzegu Nysy Łużyckiej. Od lat w mieście spada liczba mieszkańców. Według danych administracyjnych, w 2022 roku na terenie gminy mieszkało około 16,6 tys. osób. Tymczasem 20 lat wcześniej - w 2000 roku, było ich ponad 25 tys. 

Mieszkanie za darmo na próbę. Władze niemieckiego miasta chcą powstrzymać proces wyludniania

Lokalne władze postanowiły walczyć z wyludnianiem się miasta leżącego w Brandenburgi. W ramach projektu organizowanego pod hasłem "Guben jest dla ciebie dobre", w darmowych mieszkaniach zamieszkało na próbę 17 osób. Pierwsi lokatorzy wprowadzili się w lipcu.

Reklama

W mieszkaniach mogli zamieszkać na okres od trzech tygodni do miesiąca. Nie płacili za lokale, ponosili jedynie opłaty eksploatacyjne. Warunkiem zamieszkania w lokalach z lokalnego programu było podjęcie pracy na miejscu - np. w formie płatnego stażu. Niektóre osoby dodatkowe aktywności łączyły z pracą zdalną. 

Podobną kampanię do Guben przeprowadzały w ostatnim czasie także inne niemieckie miasta. Wśród nich były m.in. Eberswalde (Barnim), Frankfurt nad Odrą czy Görlitz w Saksonii.  

W darmowych mieszkaniach zamieszkało 17 osób

Jak podawał w maju niemiecki portal rbb24.de, do lokalnych władz wpłynęły 33 wnioski o bezpłatny okres próbny. Ponad połowa z nich pochodziła z Berlina, ale były też zgłoszenia z okolic Hamburga i okolic Monachium. Jak mówiła rzeczniczka ratusza, o udział w akcji ubiegały się w szczególności pary i rodziny. "Zwłaszcza w przypadku dzieci rośnie chęć wielu ludzi do życia na wsi, w środowisku rodzinnym i niewielkiej odległości do przedszkola i szkoły" - powiedziała agencji prasowej dpa. 

Mieszkania były w pełni wyposażone. W sumie dostępnych było pięć apartamentów dwu- lub trzypokojowych. 

Co o darmowych mieszkaniach sądzą uczestnicy projektu? Burmistrz Guben nie kryje zadowolenia

Fotograf Thomas Lemnitzer, który do miasta wyjechał wraz z żoną, przyznał, że wyobraża sobie życie w Brandenburgii. "Są tu mieszkania, miejsce do życia, które można również wynająć, są też miejsca pracy" - powiedział mężczyzna. Para nie zdecydowała się jeszcze na przeprowadzkę i dodaje, że kluczowe dla ich decyzji będzie wsparcie przyjaciół.

Z kolei projektantka wystaw z Offenbachu Tonia Bürkle, docenia spokój i przestronność Guben. Dla niej największym plusem był fakt, że Guben kontrastuje z hałaśliwym Offenbachem, w którym mieszka w pobliżu lotniska we Frankfurcie. 

Burmistrz Guben jest zadowolony z programu darmowych mieszkań na próbę. "Cieszymy się z naszego pierwszego sukcesu" - powiedział. Teraz miejscowym władzom zależy, by zachęcić osoby do pozostania w tym przygranicznym mieście na dłużej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | za darmo | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »