Reklama

"Żądamy informacji rządu w sprawie możliwego blackoutu w Polsce"

- Żądamy informacji rządu w sprawie możliwego blackoutu energetycznego w Polsce - domagali się w czwartek podczas konferencji w Sejmie posłowie Lewicy Robert Obaz i Anita Sowińska komentując wpis Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Podczas konferencji w Sejmie Lewica przywołała wpis z Twittera RCB, które 2 grudnia napisało: "Czy wiesz, co zrobić w sytuacji #blackout? Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu. Wyposaż się przenośną ładowarkę - tzw. POWERBANK. Zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu".

Poseł Lewicy Robert Obaz podkreślał, że informację w tak ważnych sprawach jak blackout powinny być przekazywane na innym forum niż media społecznościowe. - Jeżeli rząd ma jakiekolwiek informacje, że może zabraknąć prądu, żądamy, żeby ta informacja pojawiła się dzisiaj, żeby rząd powiedział, co takiego się dzieje, jak musimy się przygotować, żeby wszyscy mieszkańcy czuli się bezpiecznie - dodał.

Reklama

- Jako Lewica żądamy od rządu - powiedzcie, co się dzieje, co takiego może się stać, że Polki i Polacy nie będą mieć dostępu do prądu, zakłady pracy przestaną pracować, czy są takie plany, jak Polska jest do tego przygotowana - mówił Obaz.

Posłanka Anita Sowińska podkreślała, że jest coraz większa presja na surowce energetyczne np. gaz czy ropa i ta presja gospodarcza i polityczna będzie pogłębiać ze strony państw, które dysponują tymi surowcami.

Podkreśliła też, że to OZE staną się w przyszłości źródłami energii, choć są niestabilne ze względu na warunki pogodowe. Podawała także przykład Niemiec, gdzie źródła odnawialne dostarczają 40 proc. energii.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Blackout, co tłumaczyło na Twitterze RCB, to rozległa awaria energetyczna i należy do najpoważniejszych zagrożeń m.in. dla infrastruktury krytycznej. "Brak energii elektrycznej nawet przez krótki czas powoduje nie tylko całkowitą dezorganizację warunków życia ludności, ale może mieć wpływ na bezpieczeństwo obywateli i państwa" - przypomina RCB, a w późniejszym wpisie dodaje: "Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona blackoutem. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych". Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »