Reklama

Zadłużenie biur podróży wzrosło o ponad 1 mln zł

Od połowy lutego o ponad milion zł wzrosło zadłużenie biur podróży notowanych w Krajowym Rejestrze Długów - poinformował rzecznik KRD Andrzej Kulik. W rejestrze notowanych jest 439 biur podróży.

Od połowy lutego o ponad milion zł wzrosło zadłużenie biur podróży notowanych w Krajowym Rejestrze Długów - poinformował rzecznik KRD Andrzej Kulik. W rejestrze notowanych jest 439 biur podróży.

"Od połowy lutego znowu zwiększyła się liczba biur podróży notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Co prawda, jeśli chodzi o ich liczbę przyrost jest niewielki - wzrost o 13, czyli w sumie 439. Ale łączne zadłużenie wzrosło w większym stopniu - z 5,13 mln zł do 6,2 mln zł, a więc ponad milion złotych" - przekazał w komunikacie Kulik.

Przypomniał, że kilka dni temu upadło biuro podróży Excalibur Tours. Posiadało ono do 5 marca Certyfikat Rzetelności, wydawany przez Krajowy Rejestr Długów firmom, które nie widnieją w rejestrze, jako dłużnicy.

Reklama

Jak podkreślił rzecznik, Certyfikat Rzetelności to baner, jaki jego posiadacz wiesza na swojej stronie internetowej połączony z bazą danych Krajowego Rejestru Długów. Klikając na niego można się dowiedzieć, czy jest aktualny czy nie. Według rzecznika, od 5 marca po kliknięciu na Certyfikat Rzetelności Excalibura pojawiał się komunikat, że to biuro podróży nie spełnia warunków uczestnictwa w programie - najczęściej oznacza to, iż jest zadłużone. A w maju certyfikat został Excaliburowi odebrany.

"Informacje o tym, że biuro podróży trafiło do KRD jako dłużnik, powinno być dla każdego wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Nawet jeśli kwota długu jest niewielka. Trzeba pamiętać, że do nas nie trafiają wszystkie informacje o zadłużeniach, bo najczęściej z tej możliwości korzystają krajowi kontrahenci touroperatorów, a zagraniczni już nie. Upadłe kilka lat temu biuro podróży Kopernik było notowane w KRD za niecałe 50 tys. zł niezapłaconych faktur. Po jego bankructwie okazało się, że długi były znacznie większe" - czytamy w komunikacie.

KRD przypomina, że każdy turysta może sprawdzić biuro podróży w Serwisie Ochrony Konsumenta - usłudze Krajowego Rejestru Długów adresowanej do konsumentów. Wystarczy znać NIP tego biura.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »