Reklama

Zainteresowanie zakupem Polkomtela nadspodziewanie duże

Zainteresowanie zakupem Polkomtela jest nadspodziewanie duże. Obecnie trwa wysyłanie memorandum informacyjnego spółki, umowy o zachowaniu poufności podpisała już prawie połowa z ponad 50 podmiotów, do których trafił teaser - poinformował w poniedziałek dziennikarzy prezes PGE Tomasz Zadroga.

- Zainteresowanie jest nadspodziewanie duże - powiedział Zadroga, dodając, że liczy, że cena sprzedaży Polkomtela będzie "godziwa" i zadowoli inwestorów". Poinformował, że dokumenty informacyjne o sprzedaży Polkomtela otrzymało ponad 50 podmiotów.

Sprawdź bieżące notowania PGE, PKN Orlen i KGHM na stronach BIZNES INTERIA.PL

- Teaser trafił do ponad 50 podmiotów. Teraz podpisujemy umowy o zachowaniu poufności. Umowy te podpisało już prawie połowa z tych ponad 50 podmiotów, do których trafił teaser - powiedział Zadroga.

Reklama

Pobierz: program do rozliczeń PIT

- - - - -

Polkomtel Spółka Akcyjna

Przedsiębiorstwo telekomunikacyjne z siedzibą w Warszawie, operator sieci telefonii komórkowej Plus, właściciel marek Sami Swoi i 36.6 (GSM 900/1800 MHz, UMTS 2100MHz). 1 lutego 1996 roku Polkomtel SA otrzymał koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych i zezwolenie na budowę ruchomej sieci radiokomunikacyjnej według standardu GSM w paśmie 900 MHz (później rozszerzone również na GSM 1800 MHz) z numerem przywoławczym 601. Komercyjne uruchomienie sieci nastąpiło 1 października 1996 roku. Prezes zarządu i dyrektor generalny to Jarosław Bauc. Na końcu III kwartału 2010 r. Plus GSM był drugim po Orange graczem na polskim rynku komórkowym.

- - - - -

Walka o Polkomtel?

Według mediów wśród zainteresowanych kupnem Polkomtela są m.in. arabski Orascom, holenderski KPN, hiszpańska Telefonica, szwedzka TeliaSonera, a także fundusze inwestycyjne takie jak np. Apax czy Blackstone. Również Zygmunt Solorz-Żak przyznał oficjalnie, że jest zainteresowany, razem z partnerami, kupnem Polkomtela i ewentualnym wprowadzeniem go potem na giełdę.

Akcjonariuszami Polkomtela, który jest wyceniany na ok. 16 mld zł, są: KGHM, PKN Orlen i Vodafone (mają po 24,4 proc.), PGE - ma 21,85 proc. oraz Węglokoks, który ma 4,98 proc.

_ _ _

Analitycy ING Securities podtrzymali rekomendację "kupuj" PGE.

Dwunastomiesięczna cena docelowa akcji spółki wzrosła do 26 zł z 25 zł. Raport wydano przy kursie akcji spółki na poziomie 22,88 zł, a w poniedziałek o godz. 15.20 za papiery spółki płacono 22,32 zł. Zdaniem analityków ING Securities, segment wytwarzania, w którym PGE jest liderem na polskim rynku, jest strategicznie najlepszy, ze względu na spodziewany przez nich wzrost cen energii elektrycznej z powodu: przestarzałej infrastruktury wytwórczej, niskiej rezerwy wolnych mocy w systemie ze względu na planowane wyłączenia bloków oraz nieznaczną skalę połączeń transgranicznych.

Dodatkowo pozycja PGE w tym segmencie ulega wzmocnieniu ze względu na niższy od średniej średni wiek elektrowni i niski koszt zmienny elektrowni opartych o węgiel brunatny. Z raportu wynika, że IV kw. 2010 r. powinien być ostatnim kwartałem spadku zysków PGE. Analitycy prognozują w tym okresie przychody na poziomie 5 mld zł, co oznacza spadek o 14 proc. rdr. Spodziewają się oni zysku netto na poziomie 0,7 mld zł, co oznacza spadek o 17 proc. rdr i wzrost o 15 proc. rdr przy skorygowaniu o KDT.

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »