Zapomniana elektrownia. PGE zrealizuje inwestycję w Sudetach?

W okolicach Bystrzycy Kłodzkiej (na Dolnym Śląsku) może powstać nowa elektrownia szczytowo-pompowa "Młoty". Młoty to stara sudecka wieś, w której już na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku rozpoczęto budowę elektrowni (kryzys gospodarczy schyłkowego PRL nie pozwolił na jej dokończenie). Polska Grupa Energetyczna (PGE) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planują zrealizować zapomnianą inwestycję.

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku w sercu Kotliny Kłodzkiej wydrążono podziemne sztolnie z zamiarem wybudowania kolejnej polskiej elektrowni szczytowo-pompowej. Budowę, jak wiele innych inwestycji z tamtych czasów, szybko przerwano. Sztolnie stały się nawet przedmiotem zainteresowania sudeckich eksploratorów podziemi.

Wieś Młoty w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej na mapę możliwych do zrealizowania energetycznych inwestycji powróciła po wielu latach. Tym razem może się udać - spółka PGE i NFOŚiGW chcą utworzyć na bazie PGE Inwest 12 elektrownię szczytowo-pompową "Młoty".

Reklama

Elektrownia miała korzystać z dwóch dużych zbiorników wodnych o powierzchni kilkudziesięciu hektarów. Zbiorniki dolny i górny (elektrownie szczytowo-pompowe wykorzystują różnicę poziomów do wytwarzania energii wodnej) miała łączyć podziemna sztolnia wykuta w skale o długości 345 metrów (w pionie 80 metrów).

Elektrownia "Młoty". Co planują PGE i NFOŚiGW?

PGE i NFOŚiGW zgłosiły do UOKiK zamiar utworzenia, na bazie PGE Inwest 12, elektrowni szczytowo-pompowej "Młoty" - podano w komunikacie.
"Planowana koncentracja ma dokonać się w drodze utworzenia przez PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnego przedsiębiorcy na podstawie już istniejącego podmiotu, działającego pod firmą PGE Inwest 12" - napisano.

"Działalność spółki będzie obejmowała realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji Elektrowni Szczytowo-Pompowej "Młoty"" - dodano.

Elektrownia szczytowo-pompowa - dwa zbiorniki wodne

Łączna moc elektrowni "Młoty" miałaby sięgnąć 750 MW. Powstaną dwa zbiorniki wodne, które pełniłyby też funkcje przeciwpowodziowe w gminie Bystrzyca Kłodzka. Elektrownia zostałaby podłączona do krajowego systemu elektroenergetycznego linią wysokiego napięcia 400 kV, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne.

Elektrownie szczytowo-pompowe, choć nie mają szczególnie wysokiej wydajności, pełnią rolę swoistych magazynów energii. W godzinach szczytu woda spływająca specjalnymi sztolniami (kanałami) z górnego zbiornika do dolnego napędza turbiny generujące energię. Nocą - poza godzinami szczytu - woda pompowana jest z dolnego zbiornika do górnego przy wykorzystaniu energii elektrycznej.  

Elektrownie szczytowo-pompowe "magazynują" energię

Choć takie działanie wydaje się mało wydajne, elektrownie szczytowo-pompowe pełnią ważną rolę w stabilizowaniu systemu energetycznego, oddając "zmagazynowaną" energię wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna (w godzinach szczytu poboru).

(js)

PGE

5,8880 0,0440 0,75% akt.: 20.12.2024, 17:56
  • Otwarcie 5,9000
  • Max 5,9240
  • Min 5,7900
  • Kurs odniesienia 5,8440
  • Suma wolumenu 6 621 425
  • Suma obrotów 38 800 472,73
  • Widełki dolne 5,3100
  • Widełki górne 6,4900
Zobacz również: BEDZIN CEZ COLUMBUS

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | Elektrownie wodne | polskie elektrownie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »