Zarząd PZU z czasów PiS bez absolutorium. Zapadła decyzja, wskazano na nieprawidłowości

Walne Zgromadzenie PZU nie udzieliło w czwartek absolutorium za 2023 r. ośmiorgu ówczesnym członkom zarządu spółki - poinformowała spółka w komunikacie.

Wcześniej rada nadzorcza PZU rekomendowała nieudzielenie absolutorium, argumentując to informacjami wskazującymi na "nieprawidłowości w spółce w 2023 roku". 

"Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA, które 18 lipca br. wznowiło obrady po przerwie zarządzonej 18 czerwca br., nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023. Jednocześnie akcjonariusze udzielili absolutorium za ubiegły rok członkom Rady Nadzorczej PZU SA, którzy pełnili tę funkcję we wskazanym okresie" - podano w komunikacie.

Reklama

Była prezes i siedmioro członków zarządu bez absolutorium

Walne Zgromadzenie przyjęło uchwały o nieudzieleniu absolutorium byłej prezes Beacie Kozłowskiej-Chyle oraz siedmiorgu członków zarządu: Małgorzacie Sadurskiej, Maciejowi Rapkiewiczowi, Piotrowi Nowakowi, Tomaszowi Kulikowi, Krzysztofowi Kozłowskiemu, Małgorzacie Kot oraz Ernestowi Bejdzie.

Prezes Beata Kozłowska-Chyła oraz Małgorzata Sadurska, Małgorzata Kot, Piotr Nowak, Krzysztof Kozłowski i Ernest Bejda zostali odwołani z zarządu PZU 23 lutego 2024 r. Maciej Rapkiewicz i Tomasz Kulik zasiadają obecnie w zarządzie.

Rada nadzorcza PZU, rekomendując nieudzielenie absolutorium byłym członkom zarządu uzasadniła to informacjami, zebranymi przez samą spółkę oraz zewnętrzne firmy doradcze i kancelarie prawne. "Kwalifikacja prawna i ekonomiczna tych informacji, dokonane przez podmioty zewnętrzne wskazują na nieprawidłowości mające miejsce w spółce w roku obrotowym 2023 r." - informowało wcześniej PZU.

Zaległe absolutorium dla władz PZU z 2015 roku

Spółka poinformowała ponadto, że akcjonariusze postanowili udzielić absolutorium członkom zarządu oraz rady nadzorczej PZU za rok 2015. W 2016 r. podczas ZWZ spółki nie zostały powzięte uchwały w tych sprawach. Teraz absolutorium z wykonania obowiązków w 2015 r. otrzymali ówcześni członkowie zarządu - Przemysław Dąbrowski, Rafał Grodzicki, Witold Jaworski, Andrzej Klesyk, Dariusz Krzewina, Tomasz Tarkowski i Ryszard Trepczyński, oraz członkowie rady nadzorczej pełniący wtedy tę funkcję - Zbigniew Ćwiąkalski, Zbigniew Derdziuk, Dariusz Filar, Dariusz Kacprzyk, Jakub Karnowski, Aleksandra Magaczewska i Tomasz Zganiacz.

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą instytucją finansową w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka od 2010 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla ok. 22 mln klientów w pięciu krajach. Skarb Państwa w PZU ma ok. 34,2 proc. akcji.

Wcześniej absolutorium za 2023 rok nie przyznano innym byłym zarządom spółek Skarbu Państwa. Chodzi m.in. o Orlen, KGHM, Taurona i Giełdę Papierów Wartościowych. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | absolutorium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »