Reklama

Zbiory nie będą rekordowe, ale i tak dobre

Minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że zbiory zbóż w tym roku mogą być tylko nieco gorsze od rekordowych ubiegłorocznych, które wyniosły prawie 30 mln ton.

Sawicki powiedział PAP, że uprawy zbóż na terenach nie zalanych przez powódź są dobre. Przy sprzyjającej pogodzie, takiej jak obecnie, rolnicy mogą uzyskać o 5-6 proc. mniej ziarna niż w ubiegłym roku. Zbiory będą jednak wyższe niż średnia wieloletnia. Dodał, że problemy mogą być jedynie z jakością ziarna.

Reklama

Minister uważa, że straty w produkcji rolnej spowodowane powodzią można szacować na 3 proc., a więc "w dłużej perspektywie czasowej nie powinno to mieć wpływu na ceny, natomiast okresowo możemy się spodziewać wzrostów cen produktów rolnych".

Według GUS, zbiory zbóż w 2009 r. wyniosły 29,7 mln ton i były o 7,2 proc. wyższe niż w 2008 r.

Sawicki uważa, że na razie trudno prognozować, jak ukształtują się ceny zbóż po żniwach; w dużym stopniu zależy to od pogody. Jego zdaniem, do sierpnia cena pszenicy będzie na poziomie 500-550 zł za tonę. W połowie czerwca pszenica w skupie średnio kosztowała 517 zł/t.

Zdaniem szefa Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej (IERiGŻ) Andrzeja Kowalskiego, zbiory zbóż w 2010 roku będą niższe o 13 proc. w porównaniu do 2009 r. Krajowa Federacja Producentów Zbóż (KFPZ) szacuje, że może to być 10-proc. spadek zbiorów.

Zebrane zboże z pewnością pokryje krajowe zapotrzebowanie na ziarno, które w naszym kraju wynosi ok. 25 mln ton. W ocenie IERiGŻ, popyt na zboża nie wzrośnie, a zapasy zbóż są spore (eksperci szacują, że wynoszą one 2-3 mln ton). Według KFPZ, zapasy ziarna są znacznie mniejsze, ale problemów z zaopatrzeniem raczej nie będzie, przynajmniej jeżeli chodzi o zboże paszowe.

W przypadku braków dobrej jakości pszenicy, zawsze możliwy jest import z innych krajów, a czy będzie się to opłacało, zależy od kursu złotówki.

ZBOŻE

Na rynku zbóż notuje się dalszy wzrost cen. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 07-13.06.2010 r. przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 517 zł/t. Była ona o 2,7 proc. wyższa niż przed tygodniem i o ponad 9 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej.

W porównaniu z poprzednim tygodniem o 2,3 proc. podrożało w skupie żyto konsumpcyjne, za które płacono przeciętnie 360 zł/t. Była to cena o 7,5 proc. wyższa niż przed miesiącem. Za jęczmień paszowy w skupie krajowym średnio uzyskiwano 421 zł/t, a za kukurydzę 569 zł/t, tj. o 6,5 proc. i o 3,2 proc. więcej niż w pierwszym tygodniu czerwca. Ziarno tych zbóż było odpowiednio o 10 proc. i o 7 proc. droższe niż przed miesiącem.

MIĘSO

Notowane w poprzednich czterech tygodniach szybkie tempo wzrostu cen skupu żywca wieprzowego w Polsce nieco zmalało. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 07-13.06.2010 r. dostawcy trzody chlewnej otrzymywali przeciętnie 4,36 zł/kg, o 2,6 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 18 proc. więcej niż przed miesiącem. Było to jednak o 13 proc. mniej niż przed rokiem.

Żywiec wołowy w Polsce skupowano średnio po 4,40 zł/kg, tj. podobnie jak w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku za bydło płacono o 12 proc. mniej. Rosną krajowe ceny skupu drobiu. Za kurczęta brojlery w dniach 07-13.06.2010 r. zakłady drobiarskie płaciły średnio 3,43 zł/kg, a za indyki 4,43 zł/kg, tj. o niecałe 2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Ceny te były odpowiednio o 8 proc. i o 3 proc. wyższe niż przed miesiącem, ale o 5 proc. i o 17 proc. niższe niż rok wcześniej.

MLEKO

Po spadku na przełomie maja i czerwca br. ceny mleka w proszku w drugim tygodniu bm. ponownie wzrosły. W tym czasie ceny odtłuszczonego mleka w proszku osiągnęły poziom 8,87 zł/kg, tj. o 1,6 proc. wyższy niż na początku tego miesiąca.

Dowiedz się więcej na temat: minister | minister rolnictwa MArek Sawicki | tym | była | rekordowe | Ale | Sawicki | zbiory | zboże

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »