Reklama

Zima paraliżuje budownictwo, niemiecki przemysł zwalnia

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech wyniosła w grudniu - 1,5 proc. w ujęciu miesięcznym i równo 10 proc. w ujęciu rocznym. Odczyty przybrały wartości znacznie niższe od prognoz, które kształtowały się na poziomie 0,2 proc. m/m i 11,5 proc. r/r.

Produkcja przemysłowa skurczyła się już drugi miesiąc z rzędu, w listopadzie spadła bowiem w porównaniu do października o 0,6 proc. (odczyt zrewidowany). Najdotkliwiej zmniejszyła się produkcja w budownictwie, która spadła aż o 24 proc. - najmocniej od 2000 roku, kiedy po raz pierwszy opublikowano miesięczne dane dotyczące produkcji przemysłowej. Zastój w budownictwie wynika przede wszystkim z zimy najsurowszej od wielu lat, grudzień w 2010 roku był najzimniejszy od ponad 40 lat.

Notowania eurodolara po kilku dniach spadków i wczorajszym zejściu poniżej poziomu 1,3510, dzisiejszą sesję rozpoczęły od wzrostów. Kurs EUR/USD powrócił ponad poziom 1,3600, wczesnym popołudniem przełamał opór 1,3650, ale zatrzymał się pod poziomem 1,3670 i o 14.10 oscylował w okolicach 1,3640. Słabsze od prognoz dane nie odbiły się zatem na notowaniach eurodolara, nie przełożyły się też na spadki na giełdzie we Frankfurcie. Indeks DAX był na drodze do ustanowienia kolejnego szczytu hossy, wzrastał o 0,2 proc. i znajdował się kilka punktów poniżej poziomu 7300 pkt.

Reklama

Zespół GO4X

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »