Zimowe niedobory węgla? Ostrzeżenie dla Polski i Niemiec
Jak przewiduje Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E), wiele krajów w Europie będzie miało tej zimy problemy ze stabilnością sieci energetycznych. Będzie to efektem niedoborów surowca. ENTSO-E zaleca Polsce i Niemcom stałe monitorowanie stanu węgla.
Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Brak węgla będzie zagrażać Polsce przede wszystkim pod koniec sezonu zimowego - alarmuje w najnowszej prognozie zimowej Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E), o czym poinformowała agencja Bloomberg. ENTSO-E zrzesza 39 operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej z 35 krajów w Europie. W jej skład wchodzą także Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
ENTSO-E w związku z napiętą sytuacją zaleca ciągłe monitorowanie stanu surowca w Polsce. Przestrzega też, że Polska będzie mogła w sezonie zimowym przeznaczyć mniej energii na eksport niż w ubiegłych latach.
Prognoza wskazuje również na zagrożenia, które mogą wystąpić w Niemczech. Ten kraj wytwarza obecnie więcej energii z węgla z powodu mniejszych ilości generowanych przez farmy wiatrowe. Węgiel zacznie wkrótce odgrywać jeszcze istotniejszą rolę w niemieckim miksie energetycznym. W kwietniu 2023 r., zgodnie z planami Berlina, ma dojść do wyłączenia ostatnich elektrowni atomowych. ENTSO-E zaznacza, że jeszcze przed zamknięciem reaktory będą generować coraz mniej energii, a to ze względu na wyczerpywanie się paliwa.
W przypadku obu krajów operatorzy przewidują zwiększenie się roli elektrowni gazowych w zapewnieniu stabilności dostaw.
ENTSO-E zwraca uwagę, że jeszcze większe problemy z zaopatrzeniem w energię mogą wystąpić m.in. we Francji, Szwecji oraz Finlandii. W tych przypadkach źródłem niepokoju nie jest węgiel, tylko stan reaktorów atomowych. Na przestrzeni ostatnich miesięcy wszystkie te kraje borykały się z awariami reaktorów, które prowadziły do ich czasowego wyłączenia. Choć szczególnie Francji udało się w ostatnim czasie zwiększyć moc generowaną z atomu, to ENTSO-E przewiduje pojawienie się problemów ze stabilnością dostaw energii, szczególnie w styczniu i lutym 2023 r.
Redakcja Polska Deutsche Welle
Zobacz również: